Kryefaqja Box 3 7 gjërat që ngjyra e urinës tuaj po përpiqet t’ju tregojë për...

7 gjërat që ngjyra e urinës tuaj po përpiqet t’ju tregojë për shëndetin

0
Shpërndaje

Mund të tingëllojë e çuditshme, por sa herë që shkoni në tualet keni mundësinë të kontrolloni shëndetin tuaj. Duke kontrolluar ngjyrën e urinës suaj, mund të shihni nëse trupi juaj po funksionon mirë ose nëse keni nevojë të shkoni te mjeku.

Tingëllon e lehtë, apo jo? Tani ju vetëm të lexoni për të ditur arsyet e mundshme (serioze ose jo) pas çdo ngjyre të urinës tuaj.

Urinë me ngjyrë portokalli

Disa ilaçe anti-inflamatore, ilaçe kimioterapie mund të shkaktojnë një ngjyrë portokalli. Konsumimi i tepërt i vitaminës B2 ose beta-karotenit (karota) mund të jetë gjithashtu një arsye. Nëse nukbëhet fjalë për ndonjë nga arsyet e përmendura, atëherë:

Pi më shumë ujë. Dehidratimi mund të shkaktojë që urina të jetë shumë e përqendruar dhe të ndryshojë nga e verdha e errët në portokalli. Në vetëm disa orë, ajo duhet të kthehet në ngjyrën e saj normale të verdhë të qartë.

Kontrolloni sytë. Nëse vëreni ndonjë nuancë të verdhë në të bardhët e syve, atëherë urina portokalli mund të jetë një shenjë se mëlçia juaj nuk funksionon siç duhet. Duhet të caktoni menjëherë një takim me një mjek.

Rozë dhe e kuqërremtë

Është ndoshta alarmante të shohësh urinë të kuqërremtë ose rozë, por nuk është domosdoshmërisht serioze pasi mund të shkaktohet nga ushqimi ose medikamentet. Para se të shqetësoheni, shikoni arsyet që qëndrojnë pas kësaj ngjyre.

Ushqimet: Nëse keni ngrënë panxhar ose manaferra, atëherë nuk keni asgjë për t’u shqetësuar. Disa nga përbërësit që i bëjnë këto ushqime të kuqe ekskretohen në urinë pasi veshkat kryejnë punën e tyre. Normalisht, ajo pastrohet të nesërmen. Nëse jo, duhet të lini një takim me një mjek.

Medikamentet: Disa antibiotikë që përdoren për trajtimin e tuberkulozit mund ta kthejnë urinën në të kuqërremtë.

Gjaku: Gjaku në urinë tuaj mund të jetë shenjë e një infeksioni të traktit urinar, sëmundjeve të veshkave, tumoreve kancerogjene ose jo kanceroze, ose gurëve të fshikëzës ose veshkave. Nëse shihni ndonjë mpiksje gjaku ose inde të tjera në urinë, konsultohuni menjëherë mjekun tuaj.

E gjelbër ose blu

Mund të jetë tronditëse të shohësh këtë ngjyrë, por është e rrallë dhe mund të shkaktohet nga:

Ushqimet: Ngrënia e ushqimeve të lyera artificialisht ose asparagus. Asgjë për t’u shqetësuar. Do të pastrohet brenda një ose 2 ditësh.

Medikamentet: Disa medikamentemund të shkaktojnë ndryshimin e ngjyrës.

Kujdes: Nëse nuk keni qenë të ekspozuar ndaj asnjërës nga sa më sipër, atëherë duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Një ngjyrë jeshile mund të sinjalizojë një infeksion të rrallë të traktit urinar të shkaktuar nga bakteri Pseudomonas.

Kafe

Nëse shihni nuanca kafe në urinë, kjo mund të jetë një shenjë e dehidrimit. Ndër ushqimet që mund ta kthejë urinën tuaj në kafe janë fasulet. Por është më mirë ta kontrolloni atë, veçanërisht nëse pini shumë ujë, por ngjyra nuk ikën. Urina kafe mund të tregojë probleme me mëlçinë dhe veshkat tuaja.

Kujdes: Nëse urina juaj kafe pasohet nga dhimbje barku, skuqje dhe konvulsione, ka shumë mundësi për një gjendje gjenetike. Gjithashtu, gjaku shfaqet në ngjyrë kafe kur shpërbëhet dhe kjo mund të jetë shenjë e një gjendjeje më serioze si tumori.

Urinë me shkumë

Të kesh urinë me shkumë herë pas here është normale dhe zakonisht është për shkak të shpejtësisë së urinimit. Por nëse vazhdon të kthehet dhe është më e dukshme me kalimin e kohës, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Urina e shkumëzuar mund të jetë një shenjë e proteinave në urinë dhe kjo kërkon vlerësim profesional pasi një sasi e shtuar mund të sinjalizojë një problem serioz të veshkave.

Transparent

Nëse urina juaj është plotësisht transparente, kjo është një shenjë se po pini shumë ujë. Kjo mund të shkaktojë disa rreziqe, më e rëndësishmja prej të cilave është hollimi i kripërave në trupin tuaj. Kjo mund të krijojë një çekuilibër kimik problematik në trupin tuaj. Duhet të keni parasysh të pini më pak ujë.

E verdhë e zbehtë, e verdhë transparente, e verdhë e errët

Këto ngjyra nënkuptojnë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Idealisht, urina juaj duhet të jetë një ngjyrë ari të zbehtë. Një e verdhë e zbehtë tregon një ekuilibër të mirë midis të qenit nën dhe mbi hidratuar. Urina më e koncentruar është një shenjë se keni nevojë për më shumë ujë./Bright Side

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here