Kryefaqja Shendeti a-z E 7 simptoma të endometriozës që NUK duhet t’i injoroni

7 simptoma të endometriozës që NUK duhet t’i injoroni

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Shumica e femrave përjetojnë në raste shumë të rralla dhimbje të tmerrshme gjatë ciklit menstrual apo kur kryejnë marrëdhënie seksuale. Por, për 10% të grave në moshën riprodhuese, këto simptoma mund të sinjalizojnë diçka më serioze: endometriozën.

Endometrioza është një gjendje ku indet endometriale – që rrethojnë mitrën, migrojnë jashtë mitrës dhe ngjiten në pjesë të tjera të trupit afër saj, si tubat fallopianë, fshikëzën e urinës ose zorrët. Çdo muaj gjatë ciklit menstrual ato inflamohen dhe ënjten.

“Endometrioza është një zonë lufte”, thotë Tamer Seckin, themelues dhe drejtor mjekësor i Fondacionit Amerikan të Endometriozës.

“Nëse nuk trajtohet, mbetet si plagë që nuk shërohet asnjëherë gjatë viteve riprodhuese të gruas”.

Problemi është se, mjekët shpesh e ngatërrojnë endometriozën me gjendje të tjera që mund të shkaktojnë dhimbje në pjesën e legenit, si sindroma e zorrës së irrituar, sëmundja inflamatore pelvike apo edhe sindroma premenstruale.

Nëse po i përjetoni këto shenja të endometriozës, lini një takim me mjekun specialist.

Shfletoni galerinë:

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here