Kryefaqja Box 6 A duhet të konsumoni çdo ditë avokado?

A duhet të konsumoni çdo ditë avokado?

0
Shpërndaje

Përgatiti për gazetën “Shendet+”: E.B

Avokado, përmban më shumë se 70% ujë. Avokadot janë burimi ynë më i vlefshëm i yndyrës organike, që përbëjnë 20% të përbërësve të tij.

Avokado është një ushqim i mrekullueshëm dhe  mund të përdoret në shumë mënyra, të prera në mënyrë diagonale ose të prerë në qarqe. Mund të kosnumohen në sallatë si dhe mund të përgatisni krem avokado të cilit mund t’i shtoni lëng limoni, hudhra dhe ta përdorni si salcë në sallatë. Nëse konsumoni çdo ditë avokado, ja si do të përmirësohet shëndeti juaj nëpërmjet përbërësve që ndodhen në të:

Shëndet më i mirë i mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit

Hydroxyproline merr pjesë në aktivitetin e mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit, në shpërbërjen e yndyrave dhe në luftën kundër plakjes së tyre. Përveç kësaj, ai merr pjesë në zhvillimin e hematinës dhe globulinës në qelizat e kuqe të gjakut.

Largimi i mbeturinave

Fenilalanina merr pjesë në heqjen e mbeturinave – mbeturinave ushqimore, si dhe qelizave dhe indeve të shpenzuara në trup. Ndihmon funksionin e veshkave dhe fshikëzës.

Kockat, dhëmbët dhe lëkurën

Avokado përmban oksigjen. Oksigjeni ndihmon në rigjenerimin e indeve të eshtrave dhe rinovon lëkurën.

Mungesa e hekurit

Avokado ka një sasi të madhe hekuri që është e mirë për gjakun, trurin dhe muskujt. Konsumi i përditshëm i avokados do të rrisë nivelet e hekurit në gjak.

Ndihmon me tretje

Uji që përmban avokado ju ndihmon me procesin e tretjes dhe për këtë arsye ndihmon në humbjen e peshës.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here