Kryefaqja Aktualitet A e forcon lëngu i portokallit imunitetin? Çfarë mendojnë ekspertët

A e forcon lëngu i portokallit imunitetin? Çfarë mendojnë ekspertët

0
Shpërndaje
Vitamin C, forcimi i sistemit imunitar

A ju ndihmon vërtet lëngu i portokallit nëse jeni ftohur ose jeni duke kaluar një virozë?

Shumë njerëz u rritën me nënat e tyre duke u dhënë një gotë me lëng portokalli kur nuk ndiheshin mirë. Ajo që mund të ketë qenë tradita juaj familjare ndoshta lidhet me supozimet rreth vitaminës C.

Teoria na bën të besojmë se nëse  marrim shumë vitaminë C, kohëzgjatja e të ftohtit tonë do të shkurtohet. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm për sistemin imunitar. Ekspertët theksojnë se lëngu i portokallit përmban gjithashtu kalium dhe vitaminë A, të cilat gjithashtu mund të jenë të dobishme për rritjen e imunitetit.

Ne përjetojmë përgjigje inflamatore në trupin tonë kur kemi një ftohje të zakonshme sepse sistemi imunitar zakonisht sulmohet nga një virus dhe Vitamina C ka një rol në ruajtjen e integritetit të sistemit imunitar dhe në mbështetjen e funksionit të shumë qelizave imune.

Sipas ekspertëve, studimet tregojnë se marrja e një suplementi [vitaminë C] rregullisht mund të ndihmojë në shmangien e simptomave të ftohjes, por marrja e tij pasi të jeni ftohur nuk e shkurton kohëzgjatjen e siptomave .

Disa këshilla se si të merrni më shumë përfitime për rritjen e imunitetit të vitaminës C, si dhe vitaminave të tjera që mund të kontribuojnë në imunitetin dhe të ndihmojnë në parandalimin e ftohjes së zakonshme.

Disa burime të vitaminës C për të forcuar sistemin tuaj imunitar

Ndërsa agrumet dhe lëngu i portokallit në veçanti, kanë fituar reputacionin si burimi më i mirë i vitaminës C, ekspertët thonë se në fakt ekzistojnë burime ushqimore më të pasura të vitaminës C.

 • Kumbulla
 • Qershi
 • Speca djegës
 • Specat e kuq
 • Kivi
 • Limon
 • Rrush
 • Luleshtrydhet
 • Domate
 • Lakër Kale
 • Papaja
 • Mango

Megjithatë, portokalet janë një burim i vitaminës C. Ekspertët rekomandojnë të hani portokall të plotë në vend që të pini lëng portokalli.

Jo vetëm që portokallet e plota ofrojnë fibra ushqyese, por nuk kanë të njëjtat sheqerna të shtuara që kanë shumë lëngje, gjë që mund të jetë një gjë negative për një trup që po lufton një sëmundje.

Marrja e suplementeve të vitaminës C mund të sigurojë që ju të merrni një dozë specifike të vitaminës C më rregullisht sesa thjesht të mbështeteni në dietën tuaj për të përmbushur nevojat tuaja për vitaminë C.

A duhet të merrni suplemente të vitaminës C nëse jeni duke kaluar një të ftohtë?

Ekspertët rekomandojnë marrjen e një suplementi vitaminë C gjatë sezonit të virozave dhe gripit. Kjo do të sigurojë që ju të merrni mjaftueshëm vitaminë C për të mbështetur sistemin tuaj imunitar.

Suplementet e vitaminës C mund të jenë të dobishme për mbështetjen e imunitetit, veçanërisht kur nuk është e mundur të plotësoni marrjen e rekomanduar ditore përmes dietës.

Megjithatë, duhet theksuar se suplementet nuk duhet të jenë zgjidhja e parë – në vend të kësaj, duhet që plotësimi i nevojave për vitaminë C të merret përmes një diete të ekuilibruar dhe ushqyese.

 Zakone shtesë për rritjen e imunitetit

Ndërsa vitamina C është një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar sistemin tuaj imunitar, ka edhe vitamina dhe minerale të tjera që duhen marrë parasysh.

Zinku mund të ndihmojë në shkurtimin e kohëzgjatjes së një ftohjeje me një ditë ose më shumë nëse merret brenda 24 orëve të para të simptomave dhe mund të parandalojë infeksionet e sipërme të frymëmarrjes që vijnë pas ftohjes së zakonshme. Elderberry është një tjetër suplement që është i pasur me vitaminë C dhe mund të ndihmojë në rritjen e imunitetit dhe zvogëlimin e kohëzgjatjes së të ftohtit/gripit.

Gjithashtu, është e rëndësishme hidratimi i mirë i trupit– jo vetëm kur keni të ftohtë, por edhe për shëndetin e përditshëm.

Burimi: Health.com

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here