Kryefaqja Aktualitet A mund të shkaktojë Omicron kruajtje në sy? Ja cfarë thonë ekspertët

A mund të shkaktojë Omicron kruajtje në sy? Ja cfarë thonë ekspertët

0
Shpërndaje

Që nga fillimi i pandemisë, ka pasur disa simptoma të pazakonta të lidhura me COVID-19. Por varianti Omicron është i ndryshëm nga llojet e mëparshme të virusit dhe, sigurisht që duhet të meret parasysh që do shoqërohet edhe me shenja të çuditshme.

Së pari, cilat janë simptomat e Omicron?

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) rendit si simptomat e mëposhtme si simptoma të COVID-19. Por, vlen të përmendet, lista nuk është përditësuar që nga shkurti 2021 kur varianti Delta ishte lloji më i zakonshëm i virusit:
Ethe ose të dridhura;
Kollë;
Vështirësi në frymëmarrje;
Lodhje;
Dhimbje muskujsh ose trupi;
Dhimbje koke;
Humbje e shijes ose erës;
Dhimbje të fytit;
Mbyllje ose rrjedhje e hundëve;
Të vjella;
Diarre.

Një raport i mesit të dhjetorit zbuloi se simptomat e Omicron janë paksa të ndryshme nga sa ishin me variantet e kaluara. Ai raport analizoi të dhënat nga 43 raste të COVID-19 të shkaktuara nga varianti Omicron dhe zbuloi se shumica e njerëzve kishin këto simptoma:
Kollë;
Lodhja;
Bllokimi;
Rrjedhje e hundës.

A është kruarja e syve një simptomë e Omicron?

Është e rëndësishme të theksohet se varianti Omicron është ende një lloj i ri i COVID-19 ai u identifikua vetëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) si një variant shqetësues më 26 nëntor 2021. Dhe, për shkak të kësaj, nuk ka shumë kërkime se si ky variant ndikon te njerëzit dhe simptomat që shkakton.

Ka pasur disa kërkime që sugjerojnë se COVID-19 ka shkaktuar konjuktivit, i njohur ndryshe si syri i skuqur, te disa njerëz. (Syri i kuqur, në rast se nuk jeni të njohur me të, është një infeksion i konjuktivës ose membranës transparente dhe mbulon pjesën e bardhë të syrit. Mund të shkaktojë simptoma si skuqje syri, kruajtje, lot dhe rrjedhje , sipas Akademisë Amerikane të Oftalmologjisë.)

Dhe, me këtë, ekspertët thonë se është plotësisht e mundur që Omicron të shkaktojë edhe kruajtje të syve tek disa njerëz. Shumë viruse të frymëmarrjes mund të ndikojnë gjithashtu në konjuktivën e syrit.

Ekspertët shprehen se virusi që shkakton COVID-19, “është një virus që duket se prek shumë sisteme”. Për shkak të kësaj, ka kuptim që Omicron mund të ndikojë në sy dhe të çojë në simptoma si skuqje, acarim dhe kruajtje. Me çdo virus, përgjigja e trupit është inflamacion, i cili mund të shkaktojë skuqje dhe kruajtje të syve.

Sa e zakonshme është kruarja e syve me Omicron?

Është e paqartë në këtë pikë. Syri i skuqur nuk ka qenë kurrë një simptomë e zakonshme e COVID-19 në të kaluarën. Për shembull, një studim i botuar në “The New England Journal of Medicine” analizoi simptomat e 1000 njerëzve me COVID-19 dhe zbuloi se më pak se 1% kishin sy të skuqur. Është e paqartë nëse është pak a shumë e zakonshme me Omicron, por mesa dihet deri tani, kjo nuk është e zakonshme.

Çfarë duhet të bëni nëse keni kruarje në sy?

Nëse thjesht keni kruarje në sy dhe asgjë tjetër, ka më shumë gjasa që të jetë shkaktuar nga diçka tjetër përveç COVID-19. Kruajtja e syve për shkak të COVID nuk ka gjasa të ndodhë në izolim, shprehen ekspertët.

Por, nëse kruajtja e syve shoqwrohet me kollë, ose rrjedhje hundësh, patjetër që ia vlen të bëni një test për COVID-19 për të parë se çfarë po ndodh. Dhe, nëse dilni pozitiv, mund të supozoni se jeni infektuar me variantin Omicron, i cili tani shkakton 99.5% të të gjitha rasteve me COVID-19 në SHBA, sipas të dhënave të CDC.

Si të trajtoni kruajtjen e syve për shkak të Omicron?

Si fillim, rezistoni dëshirës për të fërkuar sytë. Mund ta përkeqësojë kruajtjen dhe mund ta përhapë infeksionin te njerëzit e tjerë. Për të qetësuar sytë e irrituar, mund të provoni të përdorni pika antihistamine të syve pa recetë, si Zaditor ose Pataday. Ato parandalojnë kruajtjen është si Benadryl për sytë. Ose përdorimi i një kompresë të ftohtë në sytë e mbyllur ndihmon gjithashtu me shqetësimin.

Por, nëse jeni shëruar nga COVID-19 dhe jeni ende duke u përballur me kruajtjen e syve, ekspertët rekomandojnë të shihni një mjek okular për të kuptuar se çfarë tjetër mund të keni. / Prevention

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here