Kryefaqja Aktualitet A mund të vaksinoheni kundër COVID-19 nëse jeni të ftohur? Ja çfarë...

A mund të vaksinoheni kundër COVID-19 nëse jeni të ftohur? Ja çfarë sugjerojnë mjekët

0
Shpërndaje

Pavarësisht nëse po planifikoni dozën tuaj të parë të vaksinës COVID-19 ose jeni duke u bërë gati për dozën e dytë, marrja e hapit më efektiv për të mbrojtur veten kundër koronavirusit të ri mund të jetë vendimi më i mirë në këtë kohë. Por nëse jeni të ftohur, a duhet të vaksinoheni kundër COVID-19?

“Njerëzit me sëmundje të lehtë mund të vaksinohen,” shpjegon CDC në listën e saj të kontrollit të vaksinimit COVID-19. (Kjo përfshin ftohjen e zakonshme ose një infeksion të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, por jo një rast “i butë” i COVID-19.)

Megjithëse nuk ka prova që sëmundjet akute, si gripi, zvogëlojnë efikasitetin e vaksinës COVID-19 ose rrisin reaksionet anësore, njerëzit që ndihen të sëmurë mesatarisht ose rëndë duhet të vonojnë vaksinimin, paralajmëron CDC. Pasi të ndiheni më mirë, mund të merrni vaksinën.

Nëse keni simptoma si vështirësi me frymëmarrjen, ka një shans që “ftohja” mund të jetë në të vërtetë COVID-19, kështu që sidoqofshin simptomat, të lehta apo të rënda, nuk është ide e keqe të testoheni dhe të prisni të vaksinoheni derisa të ndiheni më mirë.

Përveç parandalimit të përhapjes së COVID-19, do t’i bëni edhe vetes një nder: Nëse keni hundë të bllokuara dhe ndiheni të turbullt, vaksina mund t’ju bëjë të ndiheni edhe mëkeq. Efektet anësore të zakonshme të vaksinave përfshijnë ethe, lodhje, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh.

A mund të vaksinoheni kundër COVID-19 nëse keni COVID-19?

Nëse e dini se keni COVID-19 dhe po përjetoni simptoma, nuk duhet të vaksinoheni gjatë kohës që jeni i sëmurë, paralajmëron CDC. Pacientët simptomatikë duhet të presin derisa simptomat e tyre të qetësohen dhe të lirohen, të largohen nga izolimi, ndërsa personat asimptomatikë duhet të sigurohen që u lejohet të largohen nga izolimi përpara se të përveshin mëngët.

Ky rekomandim zbatohet gjithashtu nëse ju ndodh që të infektoheni me COVID-19 përpara dozës së dytë të vaksinës. Kjo është e mundur pasi nuk jeni imunizuar plotësisht pa vaksinimin e plotë. Duhet të prisni derisa të rikuperoheni për të marrë vaksinën e radhës. Dhe nëse ka një shans që të keni COVID-19, është më mirë të bëni testin përpara se të shkoni në takimin e vaksinimit.

A mund të vaksinoheni me dozën e dytë nëse jeni i sëmurë?

Rregulla të ngjashme zbatohen për përforcuesit e COVID-19: Nëse po përjetoni simptoma të buta të një sëmundjeje tjetër, mund të vazhdoni me vaksinën tuaj, sipas CDC. Por ata që luftojnë me infeksione më intensive ose SARS-CoV-2 (virusi që shkakton COVID-19) duhet të riplanifikojnë në një moment të dytë vaksinimin. Ka doza të mjaftueshme të disponueshme për të gjithë, por takimet për vaksinat dhe dozat përforcuese mund të jenë ende të vështira për t’u rezervuar kur të gjithë duan të vaksinohen.

Sidoqoftë, në përgjithësi, ekspertët thonë se është vërtet më mirë të shtyni vaksinimin nëse keni simptoma të ngjashme me të ftohtin./ Prevention

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here