Kryefaqja Aktualitet Arrestimi i dy mjekëve në Elbasan, Tritan Shehu: I padobishëm

Arrestimi i dy mjekëve në Elbasan, Tritan Shehu: I padobishëm

0
Shpërndaje

“Një ngjarje të shëmtuar” e cilëson, ish deputeti i PD, Tritan Shehu arrestimin e dy mjekëve në Elbasan.

Dy mjekët Nikollaq Thano, 60 vjeç, reanimator, dhe Mehmet Ibaj, 54 vjeç, kardiolog, u arrestuan pas vdekjes së 25-vjeçares, Rexhina Debrova, 1 orë pasi solli në jetë fëmijën e saj të parë.

Mirëpo, sipas Shehut arrestimi i tyre “është i pa dobishëm, provokativ e pa precedence kudo në botën demokratike”.

Komenti i plotë nga Shehu:

Arrestimi mbrëmë i dy mjekëve si kriminelë të rrezikshëm në Elbasan, një ngjarje e shëmtuar, që nuk i shërben as të vërtetës, as marrëdhënieve mjek-pacient e as zhvillimit të shërbimit.

Së pari dua të shpreh keqardhjen e thellë e ngushëllimet e sinqerta për atë jetë që humbi gjatë procesit të lindjes.

Por dua të theksoj se ai arrestim është i pa dobishëm, provokativ e pa precedencë kudo në botën demokratike, dhe synon:

  1. Të mjegullojë pa aftesinë a mungesen e vullnetit te organeve shterore ne identifikimin e kapjen e krimineleve te vertete e te rrezikshem, qe bredhin rrugeve, vecanerisht kjo ne Elbasan.
  2. Kerkon te anatemoje pa te drejte mjeket e personelin per problemet e medha, qe ka sistemi i yne shendetesor, duke i dashur t’i ktheje ata nga nje grup i nderuar e i dedikuar, ne nje “bande banditesh” ne syte e publikut.

Te tilla masa ekstreme ndaj mjekeve nuk mund kryhen pa perfunduar ekzaminimi anatomo patologjik, pa u realizua analiza kliniko- patologjike, pa u dorrezuar raporti mediko legal, pa nje proces gjyqesor etj, hapa keto te domosdoshme teknike e ligjore.

Duke mos dashur te hy ne detajet e ngjarjes, desheroj te them se mjeku per problemet e tij profesionale nuk mund te trajtohet si nje keqberes, qe kapet ne flagrance duke kryer nje krim te rende.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here