Kryefaqja Box 4 Aspirina ju mbron nga këto sëmundje vdekjeprurëse

Aspirina ju mbron nga këto sëmundje vdekjeprurëse

1
Shpërndaje

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka

aspirine

Një studim i ri ka treguar se përdorimi i rregullt i aspirinës, në doza të vogla, ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri. Në studimin e publikuar të enjten nga  JAMA Oncology, shkencëtarët ekzaminuan lidhjen midis kancerit dhe aspirinës tek rreth 136 mijë njerëz. Të dhënat për meshkujt dhe femrat u mblodhën për më shumë se 32 vite.

Kërkuesit shkencorë zbuluan se përdorimi i rregullt i aspirinave  (domethënë dy herë në javë ose më shumë) për të paktën gjashtë vjet çon në uljen e rrezikut për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë me 19%, i kancerit të traktit gastrointestinal me 15% dhe i kancerit në përgjithësi me 3%.

Sa i përket llojeve të tjera të kancerit, si ai i gjirit, prostatës dhe mushkërisë, aspirina nuk ka asnjë ndikim. Shkencëtarët mendojnë se aspirina parandalon zhvillimin e tumoreve dhe kancerit kolorektal.

Shënim: Mos përdorni ilaçe të tilla pa u konsultuar më parë me mjekun, pasi konsumimi i tepërt i tyre dhe në mënyrë të pakontrolluar mund të çojë në krizë zemre apo goditje në tru. 

Burimi: Time.com / https://shendeti.com.al/

1 Koment

  1. […] Ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri – Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Oksfordit ka treguar se përdorimi i rregullt i aspirinës, në doza të vogla, ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri. Sipas kërkuesve shkencorë, njerëzit që konsumojnë doza të vogla të aspirinës (75 miligramë) për 5 vite janë 20% më pak të rrezikuar të vdesin nga kanceri, në krahasim me njerëzit e tjerë që nuk e përdorin aspirinën. Ata janë gjithashtu 8% më pak të rrezikuar të vdesin nga çdo shkaktarë tjetër gjatë 15 viteve të ardhshme. (Lexo më shumë këtu). […]

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here