Kryefaqja Dieta Bajamet, ulin presionin e gjakut dhe të pasura me fibra

Bajamet, ulin presionin e gjakut dhe të pasura me fibra

0
Shpërndaje

Bajamet ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Është gjithashtu një nga faktorët e rrezikut më të modifikueshëm. Ushtrimi, dieta dhe menaxhimi i stresit janë të gjitha mënyra shumë të mundshme për të ulur presionin e gjakut.

Bajamet janë të pasura në vitamina dhe minerale

Bajamet janë burime të mira të disa vitaminave, veçanërisht vitaminës E, e cila mund të veprojë si një antioksidant. Ato janë gjithashtu të pasura me magnez, i cili mund të ndihmojë në uljen e rezistencës ndaj insulinës.

Bajamet mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Nivelet e larta të kolesterolit të lipoproteinës me densitet të ulët (LDL-C) mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës. Konsumimi i disa llojeve të yndyrnave që gjenden në bajame (p.sh., yndyrat e pangopura) kanë treguar se ulin LDL-C dhe mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Bajamet kanë një sasi të lartë fibrash

Fibrat janë thelbësore për mikrobiomën, ndjenjën e ngopjes dhe shëndetin e përgjithshëm. Bajamet përmbajnë një sasi të mirë të fibrave. Rreth 12-15% e peshës totale të një bajameje është fibra, që do të thotë se ju merrni një sasi mjaft të mirë kur i konsumoni edhe në një sasi të paktë.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here