Kryefaqja Aktualitet Bomba vitaminash për vjeshtën

Bomba vitaminash për vjeshtën

0
Shpërndaje

Në vjeshtë errësohet më shpejt dhe temperaturat bien.Rrjedhja e hundës dhe kolla përhapen. Vjeshta është gjithashtu koha e korrjes dhe për këtë arsye një kohë ideale për të ngrënë shumë ushqime të shëndetshme. Këtu do të gjeni më të mirat për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për ta kaluar vjeshtën të shendetshëm.

Patatja

Janë burime të shkëlqyera të vitaminës C. Kjo është arsyeja pse ata quheshin “limonët e veriut”. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina të tjera, minerale dhe shumë fibra mbushëse. Meqë ra fjala, është më mirë të hani patatet me lëkurë, pasi këtu përmbahen shumica e vitaminave.

 

Panxhari

Shpesh bëhen sallata ose përdoren si pjatë anësore me perime. Janë të pasura me kalium, hekur, acid folik dhe vitaminë B. Së bashku me antioksidantët që përmbajnë, ofrojnë mbështetje të shkëlqyer për sistemin imunitar.

 

Barishtet

Përmban po aq vitaminë C sa lëngu i portokallit. Ka edhe vitamina E, K dhe minerale. Kjo i bën barishtet të përsosur për përgatitjen e sistemit imunitar dhe për sulmet nga viruset dhe bakteret.

 

Selino

Përdoret në shumë mënyra në kuzhinë. Qoftë si perime, në supë apo si lëng, me shumë vajra esenciale, minerale dhe vitamina ka një efekt në uljen e presionit të gjakut dhe shumë përfitime të tjera shëndetësore.

 

Kungull

Kungujt përmbajnë acide yndyrore të rëndësishme, beta-karotinë anti-inflamatore dhe minerale të rëndësishme. Përveç kësaj, nuk ka shumë kalori, prandaj mund ta hani pa u ndjerë në faj.

 

Rrushi

 

Janë të pasura me hekur, kalium dhe vitaminë C. Por të gjithë po flasin për to për shkak të substancës resveratrol, e cila gjendet në lëvozhgën. Thuhet se ky përbërës aktiv ka efekte antikancerogjene dhe kështu kontribuon jashtëzakonisht shumë në shëndetin.

 

Kumbulla

Janë veçanërisht të mira për tretjen sepse përmbajnë shumë fibra dhe pektina. Ky frut është gjithashtu plot me bakër, zink, magnez dhe shumë vitamina.

 

Dardha

Kanë një efekt dehidratues për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit. Ato përmbajnë gjithashtu shumë minerale dhe vitamina të tjera. Sigurohuni që të hani me lëvozhgë pasi të gjitha vitaminat janë pikërisht aty.

 

Mollët

Janë plotësisht të shëndetshëm. Përveç kaliumit dhe vitaminave A, B, C dhe E, ato përmbajnë edhe acid folik. Ashtu si dhe te dardhat, vitaminat më të mëdha ndodhen në lëvozhgë. Kjo gjithashtu përmban shumë pektina, të cilat mund të kenë një efekt pozitiv në nivelet e kolesterolit.

 

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi

Burimi: https://www.vitalabo.de/info/magazin/vitaminbomben-fuer-den-herbst

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here