Kryefaqja Lajm kryesor Çaji i malit, ilaç kundër alcajmerit?

Çaji i malit, ilaç kundër alcajmerit?

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Kjo sëmundje neuro-sfilitëse prek mbi 30 milionë të moshuar në mbarë botën. Pacientët fillojnë të humbin memorien dhe orientimin me përshkallëzim të situatës me kalimin e viteve. Janë disa ushqime që kanë treguar efekt parandalues për këtë sëmundje por, vetëm se fundmi është evidentuar edhe çaji i malit si një ndër to.

Një studim në Fakultetin Magdeburg të Gjermanisë ka treguar se konsumi i vazhdueshëm i çajit të malit, e kufizoi deri ne 80% dëmtimin e trurit, ne eksperiment në minj. Më pas, ky studim u zbatua edhe në njerëz dhe rezultatet ishin tepër optimiste. Prandaj, mos hezitoni ta konsumoni sa më shumë çajin tone, çajin që ka shoqëruar breza e breza të paraardhësve tanë!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here