Kryefaqja Box 4 Çaji i rozmarinës: ja përfitimet që merrni nëse e konsumoni çdo ditë

Çaji i rozmarinës: ja përfitimet që merrni nëse e konsumoni çdo ditë

0
Shpërndaje

nga Daniela Burnazi

Rozmarina është një nga ilaçet bimore më të njohura. Pirja e çajit të rozmarinës është një mënyrë e shëndetshme për të parandaluar sëmundjet që do të listojmë në këtë postim:

Ja përfitimet që merrni nga çaji i rozmarinës:

Përmirëson tretjen: çaji i rozmarinës ka veti antispasmodike që ndikojnë në reduktimin e gazrave dhe fryrjes së barkut.  Ky çaj bimor promovon bakteret e shëndetshme të zorrëve dhe përmirëson thithjen e lëndeve ushqyese.

Ndihmon në eleminimin e radikaleve të lira: çaji i rozmarinës është i pasur me antioksidantë që ju parandalojnë infeksionet dhe inflamacionet. Ky çaj parandalon gjithashtu radikalet e lira që shkaktojnë stres oksidativ, Alxheimer, plakje të parakohshme etj.

Rrit sistemin imunitar: falë antioksidantëve dhe vitaminave, çaji i rozmarinës ju rrit sistemin imunitar dhe parandalon sëmundjet e shkaktuara nga viruset dhe bakteret. Çaji i rozmarinës është gjithashtu i pasur me vitaminë A, magnez, kalium, kalcium etj elemente thelbësore për rritjen e imunitetit.

Rregullon nivelin e sheqerit në gjak.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Nxit rritjen e flokëve.

Burimi: HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here