Kryefaqja Box 5 Çaji kamomilit:Një mrekulli e natyrës, ja përfitimet shëndetësore që ju jep

Çaji kamomilit:Një mrekulli e natyrës, ja përfitimet shëndetësore që ju jep

0
Shpërndaje

nga Daniela Burnazi

Çaji i kamomilit është përdorur prej kohësh si një medikament natyral për të përmirësuar dhe trajtuar disa probleme shëndetësore.

Studimet tregojnë se çaji i kamomilit është një mrekulli natyrore për të qetësuar dhimbjet dhe për të lehtësuar inflamacionet.

Sipas sutidmimeve sa më i fortë të jetë çaji, aq më të mëdha janë përfitimet shëndetësore që mbartni prej tij. Këshillohet të bëhet çaj me lulet e kamomilit, jo me bustina të gatshme.

Ja disa nga përfitimet e çajit të kamomilit:

Redukton dhimbjet menstruale: përveç lehtësimit të dhimbjeve ju ndihmon dhe të qetësoni ankthin gjatë periudhës së mensturacioneve.

– Ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe parandalon diabetin

– Parandalon osteoporozën

– Redukton inflamacionet

– Parandalon/lehtëson ankthin, mërzinë, depresionin

– Redukton dhimbjen e kokës

– Lehtëson dhimbjet gastrointestinale

– Lehtëson çrregullimet autoimune

– Ju përmirëson gjumin

– Ju relakson

– Trajton simptomat e ftohjes/gripit/virozave

Burimi: Medical Neës Today

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here