Kryefaqja Box 4 Ccaji i xhinxherit (xhenxhefilit), ideal për rënien në peshë dhe parandalimin e...

Ccaji i xhinxherit (xhenxhefilit), ideal për rënien në peshë dhe parandalimin e disa sëmindjeve

0
Shpërndaje

Nga Daniela Burnazi

Çaji i xhinxherit është i pasur me vitamina dhe minerale, vajra esenciale, vitaminë C dhe B-kompleks. Kaliumi, fosfori dhe bakri gjenden në ccajin e xhinxherit gjithashtu.

Në këtë postim do t’ju paraqesim disa nga përfitimet më të mira shëndetësore të tij:

Qarkullimi i gjakut: është  shumë i dobishëm për qarkullimin e gjakut. Ndihmon në rastet kur gjaku nuk arrin në ekstremitete si gjymtyrë, duar, këmbë që ccojnë në ngërcce muskulore.

Trajton ethet: ccaji i xhinxherit ka aftësinë që të shkaktojë djersitje, për pasojë temperatura e trupit fillon të ulet.

Kurë për kapsllëkun dhe tretjen e ngadaltë: konsumimi i ccajit të xhinxherit nxit sekretimin e lëngjeve të stomakut të cilat përmbajnë enzima të tretjes. Kjo gjë ndikon në përshpejtimin e tretjes në traktin gastrointestinal. Xhinxheri është shumë i mirë për personat që vuajnë nga dispepsia.

I pasur me antioksidantë: ndihmon në zvogëlimin e dëmtimit të qelizave.

Mbron shëndetin e zorrëve: duke qënë se është i pasur me fibra, ccaji i xhinxherit vepron si prebiotik dhe ndihmon në shëndetin e zorrëve.

Medikament natyral për fytin e thatë: ka veti anti-inflamatore, ndaj e bën një medikament natyral shumë të mirë për fytin e acaruar.

Ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak.

Ndihmon të bini në peshë.

Ul tensionin e lartë të gjakut.

Ka veti afrodiziake:

Si të bëni ccaj xhinxheri?

Rrenjën e xhinxherit qërojeni dhe priteni në feta. Shtoni ujë dhe lëreni të valojë (njësoj si ccajrat e tjerë) /Health Benefits

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here