Kryefaqja Dieta Çfarë përfshijnë dietat e shëndetshme?

Çfarë përfshijnë dietat e shëndetshme?

0
Shpërndaje

Dietat e shëndetshme, si ajo mesdhetare apo qasja dietike kundër Hipertensionit (DASH), kanë shumë elemente të përbashkët:

Një shumëllojshmëri perimesh, duke përfshirë perimet me ngjyrë jeshile të errët, të kuqe e portokalli, dhe llojet të tjera, si bishtajoret.

Frutat
Drithërat, gjysmat prej të cilave duhet të jenë të plotë.
Bulmeti, duke përfshirë qumështin, kosin e djathin.
Një shumëllojshmëri ushqimesh me përmbajtje proteine, si frutat e detit, mish pa dhjam, mish shpendësh, bishtajore, arrore e fara.
Yndyrna të pangopura me prejardhje bimore
Reduktim i mishit të kuq e të përpunuar, sheqernave të shtuar dhe kripës.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here