Kryefaqja Aktualitet Cila është simptoma e ‘Omicron’ që mund të shfaqet ndërkohë që jemi...

Cila është simptoma e ‘Omicron’ që mund të shfaqet ndërkohë që jemi duke ngrënë?

0
Shpërndaje

Omicron është varianti dominues në Britaninë e Madhe, ku rastet e koronavirusit janë aktualisht të përhapura.

Në prag të Krishtlindjeve, rastet e Covid në Mbretërinë e Bashkuar u rritën në 121,371 në rritjen më të madhe ditore ndonjëherë që nga fillimi i pandemisë. Simptomat e Omicron dihet se janë të ndryshme nga ato të varianteve të tjera të koronavirusit.

Disa simptoma janë të njëjta ose shumë të ngjashme, të tilla si kolla e thatë, por njerëzit janë duke u udhëzuar të mbajnë një sy për disa efekte që mund të duken të pazakonta. Një efekt i çuditshëm duket se po prek njerëzit me variantin e ri dhe mund të ndihmojë në drejtimin e virusit nëse disa individë janë asimptomatikë. Pra, cila është simptoma e supozuar e çuditshme që mund të tregojë se jeni infektuar me variantin Omicron?

Disa tregues sugjerojnë se humbja e oreksit mund të jetë një simptomë e Omicron.

Shkencëtarët që janë pjesë e Studimit të Simptomeve të ZOE Covid shikuan të dhënat e simptomave nga rastet pozitive të regjistruara në të dhënat e hulumtimit dhe i krahasuan ato me informacionet nga fillimi i tetorit kur Delta ishte dominuese.

Njerëzit që kontribuan në studim raportuan humbjen e oreksit si një simptomë që përjetuan. Ata gjithashtu raportuan një lloj ‘mjegull truri’ kur kishin virusin.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here