Kryefaqja Aktualitet Cilat janë ushqimet më të mira për një lëkurë të shëndetshme?

Cilat janë ushqimet më të mira për një lëkurë të shëndetshme?

0
Shpërndaje

Kërkimet për ushqimet më të mira për një lëkurë të shëndetshme janë të kufizuara, gjithsesi ushqimet e pasura me antioksidantë duket se kanë një ndikim pozitiv në efektet mbrojtëse të lëkurës.

lekura frutaKini parasysh këto ushqime të mira për lëkurën:

  • Karrotat, kajsitë dhe frutat e tjera të verdha e portokalle, si dhe zarzavatet
  • Spinaqi dhe gjithë jeshillëqet
  • Domatet
  • Boronicat
  • Bizelet, fasulet, thjerrëzat
  • Salmoni
  • Arrat

Nga ana tjetër, kujtoni se më mirë se të përqendroheni në ushqime të veçanta, mirë është që të ushqeheni mirë, pasi një gjë e tillë nënkupton shëndet dhe lëkurë të mirë. Kështu hani shumë fruta dhe perime. Përdorni produkte me pak yndyrna. Mos mënjanoni arrat, farat dhe fasulet në vaktet tuaja. Kufizoni ëmbëlsirat.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here