Kryefaqja Aktualitet Çokollata, kënaqësi pa ndjenja faji

Çokollata, kënaqësi pa ndjenja faji

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Fakti që një ushqim është shumë kalorik, nuk do të thotë se është i dëmshëm. Konkretisht, çokollata është shembull i një ushqimi me shumë kalori, por dhe cokollateshumë dobi njëkohësisht. Çokollata e zezë e papërnuar:

 • bën mirë për zemrën, arteriet dhe tensionin e lartë
 • ushqen trurin duke forcuar memorien dhe rritur kthjellësinë e mendjes
 • ushqen muskujt dhe sistemin nervor me mineralet kyçe, si: magnezi, kaliumi dhe hekuri
 • mbron lëkurën nga dëmtimet
 • parandalon kancerin e zorrës së trashë
 • përmirëson qarkullimin në ekstremitete duke përmirësuar ecjen në pacientë të caktuar
 • qetëson simptomat e lodhjes kronike!

Kujdes: për të pasur këto efekte të çokollatës ajo duhet të jetë:

 • me përmbajtje të kakaos më shumë se 70%
 • organike
 • pa qumësht dhe sheqer të shtuar
 • jo më shumë se 1 kuadrat të vogël në ditë

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here