Kryefaqja Aktualitet COVID-19, numri i infektimeve në rang global / Ja shteti që kryeson...

COVID-19, numri i infektimeve në rang global / Ja shteti që kryeson me numrin e të prekurve

0
Shpërndaje

Gazetare: Klevisa GJIKA

Numri i të prekurve në mbarë botën nga COVID-19 ka shkuar në mbi 20 milion.

Referuar “Worldometer” janë regjistruar 20 026 161 raste të konstatuara dhe regjistruara deri tani me koronavirus në të gjithë globin. Vendin e parë me numrin më të lartë të të infektuarve e zënë Shetet e Bashkuara të Amerikës.

Pas SHBA-së renditen Brazili (3 035 582), India (2 215 074), Rusia (887 536), Afrika e Jugut (559 859), Meksika (480 278), Peru (478 024), Kolumbia (387 481), Kili (373 056), Spanja (361 712), Irani (326 712), BM (310 825), Arabia Saudite (288 690), Pakistani (284 660), Bangladeshi (257 600), Italia (250 566) dhe Argjentina (246 499).

Vendet e tjera me mbi 100 mijë të infektuar janë Gjermania (217 281), Franca (197 921), Iraku (150 115), Filipinet (129 913), Indonezia (125 396), Kanadaja (119 451) dhe Katari (112 947).

734 020 persona kanë humbur jetën në rang global. Ndërkohë, 12 900 625 milionë njerëz janë shëruar nga virusi, ndërsa ende vazhdojnë trajtimin 6 391 516 raste aktive. / Worldometer

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here