Kryefaqja Aktualitet COVID19/ 302 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët...

COVID19/ 302 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit

0
Shpërndaje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informon lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1405 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 302 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 54 qytetarë, duke e çuar në 10395 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 173 të prekur në Tiranë e cila cilësohet vatra më e nxehtë e epidemisë,
 • 30 raste në Lushnje, 12 raste në Fier, 10 raste në Gjirokastër,
 • 9 raste në Elbasan, Kavajë, Mirditë, 8 raste në Gramsh,
 • 5 raste në Krujë dhe Librazhd,
 • 4 raste në Has dhe Peqin,
 • 3 raste në Durrës, Korçë, Lezhë, Mat,
 • 2 raste në Përmet, Delvinë, Tepelenë,
 • 1 rast në Pukë, Pogradec, Dibër, Prenjas, Memaliaj, Kolonjë.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 258 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 62 vjeçar dhe një 80 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Mirdita, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes  Sociale ju bën apel qytetarëve të vendosin maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARAS COV2.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (22 Tetor 2020)

 • Raste të reja ditore                  302
 • Të shëruar ne 24 orë               54
 • Humbje jete në 24 orë             3
 • Testime ditore                         1405
 • Testime totale            112,969
 • Raste pozitive                18250
 • Raste të shëruara            10395
 • Raste Aktive                          7390
 • Humbje jete                           465

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë             3653
 • Durrës             724
 • Shkodër           494
 • Fier              487
 • Korçë              459
 • Lezhë              369
 • Elbasan           334
 • Vlorë            285
 • Berat            217
 • Kukës               178
 • Dibër             95
 • Gjirokastër        95

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here