Kryefaqja Covid-19 Covidi preku 3 mijë fëmijë/ Mjekët: Asnjë nuk është rëndë, por kërkohet...

Covidi preku 3 mijë fëmijë/ Mjekët: Asnjë nuk është rëndë, por kërkohet kujdes

0
Shpërndaje

Familjet të cilat kanë një anëtar pozitiv me covid,  duhet të bëjnë shumë kujdes me fëmijët pasi sipas dr. Xhorxhina  Kuli e cila drejton shërbimin infektiv për fëmijët dhe pikërisht  repartin covid për të vegjlit, fëmijët i manifestojnë  simptomat edhe pas  4 deri në 6 javë pasi është prekur i rrituri në familje.

Është parë që ndodh që fëmija të jetë infektuar 4-6 javë pas prindit, tha Xhorxhina Kuli.  

Shefja e shërbimit infektiv  për fëmijë thotë se ka fëmijë të shtruar në shërbim madje edhe në terapi intensive  por nuk janë shifra  alarmante. .Ndërsa pozitivë  të konfirmuar me tampon janë rreth 3000 fëmijë  në të gjithë vendin.

Janë 3 mijë fëmijë pozitiv  ndërkohë që kemi disa të shtruar por  ka vende, tha Xhorxhina Kuli.  

Shqipëria po përballet me numër të lartë të infektuarish dhe po kështu numër të lartë të humbjeve të jetëve çdo 24 orë. Tanimë mjekët pohojnë se kanë hyrë mutacionet e virusit edhe në vendin tonë ndonëse nuk janë në gjendje të përcaktojnë se me cilin lloj mutacioni po infektohen tanimë shqiptarët./TopChannel

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here