Kryefaqja Gjeni mjekun tuaj Kardiologji Dështimi i zemrës, çfarë e shkakton, siptomat dhe trajtimi

Dështimi i zemrës, çfarë e shkakton, siptomat dhe trajtimi

0
Shpërndaje

Dështimi i zemrës, i njohur ndonjëherë si dështimi kongjestiv i zemrës ndodh kur muskuli i zemrës nuk pompon gjak aq mirë sa duhet. Kur kjo ndodh, gjaku shpesh rikthehet dhe lëngjet mund të grumbullohen në mushkëri, duke shkaktuar gulçim.

Disa sëmundje të zemrës, të tilla si arteriet e ngushtuara në zemër (sëmundja e arterieve koronare) ose presioni i lartë i gjakut, gradualisht e lënë zemrën shumë të dobët ose të ngurtësuar për të mbushur dhe pompuar gjakun siç duhet.

Trajtimi i duhur mund të përmirësojë shenjat dhe simptomat e dështimit të zemrës dhe mund të ndihmojë disa njerëz të jetojnë më gjatë. Ndryshimet e stilit të jetesës, të tilla si humbja e peshës, stërvitja, ulja e kripës në dietë dhe menaxhimi i stresit mund të përmirësojnë cilësinë e jetës. Megjithatë, dështimi i zemrës mund të jetë kërcënuese për jetën. Njerëzit me dështim të zemrës mund të kenë simptoma të rënda dhe disa mund të kenë nevojë për një transplant zemre ose një pajisje ndihmëse ventrikulare.

Dështimi i zemrës mund të jetë i vazhdueshëm (kronik), ose mund të fillojë papritur (akute).

Shenjat dhe simptomat e dështimit të zemrës mund të përfshijnë:

Lodhje dhe dobësi;

Ënjtje në këmbë, kyçe dhe këmbë;

Rrahje të shpejta ose të parregullta të zemrës;

Aftësia e zvogëluar për të ushtruar;

Kollë e vazhdueshme ose gulçim me mukozë të bardhë ose rozë me ngjyrë gjaku;

Ënjtje e zonës së barkut;

Shtim shumë i shpejtë në peshë nga grumbullimi i lëngjeve;

Mungesë oreksi;

Vështirësi në përqendrim ose ulje e vigjilencës;

Dhimbje gjoksi nëse dështimi i zemrës shkaktohet nga një atak në zemër.

Një mënyrë për të parandaluar dështimin e zemrës është parandalimi dhe kontrolli i kushteve që mund ta shkaktojnë atë, të tilla si sëmundja e arterieve koronare, presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe obeziteti.

Çfarë shkakton dështim të zemrës?

Dështimi i zemrës ka disa shkaktarë. Shumica janë gjendje ose sëmundje tjera që e dëmtojnë muskulin e zemrës. Këtu mund të përfshihen:

Ritme jo-normale të zemrës (aritmi);

Defektet kogjenitale të zemrës (një problem i zemrës me të cilin jeni lindur);

Diabeti;

Sëmundja e arteries koronare (kur furnizimi me gjak i zemrës është pjesërisht ose plotësisht i bllokuar). Kjo mund të ndodhë me ose pa sulm në zemër në të kaluarën;

Probleme të vetë muskulit të zemrës (kardiomiopati);

Tensioni i lartë i gjakut (hipertensioni);

Probleme me ndonjë nga valvulat e zemrës;

Trajtimi

Dështimi i zemrës nuk mund të shërohet plotësisht. Mirëpo, trajtimi mund të përmirsojë pompimin e zemrës dhe mund të lehtësojë simptomat tuaja. Një pjesë e rëndësishme e trajtimit është të përkujdeseni për problemet themelore. Kjo përfshinë uljen e tensionit të lartë të gjakut ose riparimin e valvulave të zemrës. Trajtimi gjithashtu përfshin ndërrime të mënyrës së jetesës dhe ilaçe./ Mayo Clinic

 

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here