Kryefaqja Box 3 Djersisni më shumë seç duhet, probleme me zemrën apo presion i lartë...

Djersisni më shumë seç duhet, probleme me zemrën apo presion i lartë i gjakut?! Ja mungesën që tregojnë në trup

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip për www.shendeti.com.al : D.Bardhi

Vitaminat dhe mineralet janë thelbësore për funksionimin normal të trupit dhe organeve. Vitamina D është thelbësore për shëndet të mirë, sistem imunitar të fortë dhe shëndetin e kockave.

Ja disa nga simptomat më të zakonshme që shfaq mungesa e vitaminës D në trup:

Probleme me kockat: kjo është simpoma më e zakonshme që shfaqet tek personat që kanë nungesë të vitaminës D në trup. Mungesa e theksuar e kësaj vitamine çon deri në deformim të kockave.

vajzeProbleme me zemrën: ka një lidhje midis mungesës së vitaminës D dhe problemeve me zemrën dhe frymëmarrjen. Mungesa e vitaminës D çon në nivel shumë të lartë të kalciumit në arterie, gjë e cila mund të çojë në goditje, diabet dhe hipertension.

Djersitje e tepërt: kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por mungesa e vitaminës D mund të shkaktojë djersitje më tepër se zakonisht.

Ndjesi të shpeshtë trishtimi: studimet kanë treguar se ka një lidhje të drejtpërdrejtë mes sasisë së vitaminës D që merrni dhe ndjesisë së lumturisë gjatë ditës. Nëse trupi nuk merr mjaftueshëm vitaminë D (D3) mund të shkaktojë ndjenjë trishtimi, depresioni dhe rritje të dëshirës për ushqim.

Presion i lartë i gjakut: mungesa e vitaminës D shkakton bllokim të arterieve dhe për pasojë rrit presionin e lartë të gjakut.

Sistem i dobët imunitar: kjo është simptoma më e zakonshme e mungesës së vitaminës D. Mangësia e kësaj vitamine ju shkakton ndjesi lodhje të vazhdueshe dhe këputje.

Mungesa e vitaminës D shkakton tkurrje të muskujve gjithashtu.

Burimi: Simply Organic Life

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here