Kryefaqja Gjeni mjekun tuaj Neurologji Djersitja gjatë natës, shkaktarët nga stresi tek kanceri, ja shenjat që duhet...

Djersitja gjatë natës, shkaktarët nga stresi tek kanceri, ja shenjat që duhet t’ju shqetësojnë

0
Shpërndaje

Nuk është e pazakontë të djersitni gjatë natës. Ju mund të djersiteni pak ose shumë, varësisht me sa batanije flini, sa e ngrohtë është dhoma, madje edhe nga ajo që keni ngrënë para se të flini.

Por nëse djersitni mjaftueshëm saqë zgjoheni rregullisht me pizhame të lagura, mund të jeni një problem themelor. Djersitja e natës mund të ndodhë për shumë arsye, dhe shumica e tyre nuk janë shumë serioze. Në disa raste, episodet e rregullta të djersitjes gjatë natës mund të tregojnë një gjendje të mundshme serioze mjekësore.

Shkaqet më pak shqetësuese

Nuk është gjithmonë e mundur të përcaktohet shkaku i djersitjes së natës. Por simptoma të tjera që përjetoni së bashku me djersitjen gjatë natës mund t’ju ndihmojnë të kuptoni shkakun themelor mjekësor.

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD)

Së bashku me djersitjet e natës, GERD mund të shkaktojë:

 • urth, shpesh pas ngrënies
 • dhimbje gjoksi ose spazma të ezofagut
 • probleme me gëlltitje
 • regurgitim (kur lëngu ose ushqimi kthehen pas gëlltitjes)
 • çështjet e gjumit
 • probleme të frymëmarrjes, duke përfshirë kollitjen ose simptomat e rritura të astmës

Stresi dhe ankthi

Ankthi dhe stresi janë çështje të shëndetit mendor, por ato shpesh përfshijnë gjithashtu simptoma fizike. Djersitja e shtuar është një shenjë e zakonshme fizike e lidhur me këto kushte.

Nëse djersitja juaj e natës po ndodh për shkak të ankthit ose stresit, ju gjithashtu mund të:

 • keni ndjenja shqetësimi, frike
 • e kanë të vështirë të mendojnë për ndonjë gjë përveç këtyre ndjenjave
 • keni probleme me gjumin ose ëndrra të pakëndshme
 • keni probleme me stomakun dhe tretjen
 • keni dhembje, ose tension muskulor të pashpjegueshëm
 • ndjeheni nervoz ose keni ndryshime të tjera të humorit
 • ndjeheni të dobët, të lodhur ose përgjithësisht të sëmurë

Çështjet hormonale

Një varg çështjesh hormonale dhe çrregullimeve të hormoneve mund të shkaktojnë djersitje të tepërt gjatë natës.

Kjo përfshin:

 • menopauza
 • testosteroni i ulët
 • sindromi karcinoid
 • hipertireoza

Kushtet hormonale mund të shkaktojnë një sërë simptomash, por disa të përgjithshme përfshijnë:

 • ndryshime të pashpjegueshme në peshë
 • ndryshimet në nivelin e energjisë
 • dhimbje koke
 • mosfunksionim seksual
 • ndryshimet menstruale

Me menaxhimin e duhur, shumë çështje hormonale nuk janë asgjë për t’u shqetësuar.

Ilaçe

Disa ilaçe mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës si efekt anësor. Nëse kohët e fundit keni filluar një ilaç të ri dhe po përjetoni djersitje natën, flisni me mjekun i cili ju ka përshkruar ilaçet.

Disa ilaçe të zakonshme që dihet se ndonjëherë shkaktojnë djersitje gjatë natës përfshijnë:

 • steroid
 • ilaçet kundër depresionit
 • ilaçe për lehtësimin e dhimbjeve, të tilla si aspirina dhe acetaminofeni
 • ilaçe për diabetin që ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak
 • ilaçe për terapi hormonale
 • antipsikotikë fenotiazinë

 

Ndërsa djersitja e natës mund të jetë simptomë e diçkaje pak më serioze

Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një gjendje që ju bën të ndaloni frymëmarrjen gjatë gjumit, zakonisht shumë herë brenda natës.

Apnea obstruktive e gjumit zakonisht ndodh kur diçka si indi i fytit bllokon rrugët e frymëmarrjes. Mund të zhvilloni edhe apnea qendrore të gjumit kur disa kushte shëndetësore ndikojnë në funksionimin e sistemit tuaj nervor qendror.

Nëse keni apnea të gjumit, ju gjithashtu mund të:

 • ndjeheni të lodhur gjatë ditës
 • zgjoheni shpesh natën ose flini pa pushim
 • zgjoheni duke luftuar për të marrë frymë
 • keni vështirësi në fokusimin gjatë ditës
 • keni dhimbje koke
 • zgjoheni me dhimbje fyti
 • keni simptoma ankthi ose depresioni

Apnea e gjumit mund të ketë komplikime serioze nëse nuk trajtohet, siç është rritja e rrezikut për astmë dhe çështje kardiovaskulare.

Kanceri

Është e mundur që djersitjet e pashpjegueshme të natës të jenë një simptomë e kancerit, por kjo nuk ndodh shpesh. Nëse keni kancer, ka shumë të ngjarë të keni edhe simptoma të tjera të dukshme.

Këto simptoma mund të duket se ngjajnë me çështje të tjera shëndetësore, më pak serioze, si gripi./D.C/ Burimi Healthline

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here