Kryefaqja Aktualitet E vërteta e dhunës ndaj Çelikut, pacienti nuk ishte i depresionuar

E vërteta e dhunës ndaj Çelikut, pacienti nuk ishte i depresionuar

2
Shpërndaje

Denisa Canameti

Onkologjiku, 22 janar 2015Ka qënë prishja e skanerëve në QSUT shkaku i vërtetë i dhunës ndaj mjekes Silvana Çeliku dhe ndaj infermieres së shërbimit të onkologjikut.

Ka thuajse një vit që skanerat e QSUT-së nuk punojnë. Gazeta “Shëndet+” e ka raportuar disa herë këtë gjendje e cila është bërë problematike si për mjekët ashtu edhe për pacientët. Rasti i fundit ishte ai i përplasjes fizike në pavionin e onkologjikut. Në media u përhap lajmi se kjo ndodhi për shkak se pacienti ka qënë i depresionuar për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore, e në kushte të tilla nuk është përmbajtur përballë mjekes e cila ka qënë duke kryer detyrën e saj.

Sot, disa ditë pas ngjarjes mësojmë se pacientja ka kërkuar të bëjë skanerin. Mjekja i ka bërë me dije se ky shërbim nuk mund t’i ofrohet për shkak se nuk punon aparatura, bëjnë me dije burimet për “Shëndet+”.

Ky debat ka degjeneruar më pas në dhunë.

Menjëherë pas lajmit Ministria e Shëndetësisë dhe Drejtoria e  Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë dolën me një deklaratë ku dënonin dhunën ndaj mjekes si dhe u bënë thirrje organeve kompetente që të vënë drejtësi.

I kujtojmë Ministrisë dhe Drejtorisë se  organet e vetme kompetente që mund të vendosin drejtësi janë këto dy institucione të cilat duhet të marrin masa urgjente për vënien në punë të aparaturave.

2 Komente

  1. Vaj me det per drejtorine e qsut dhe ministrine e shendetesise.

    Skanerat kane shume shume qe me shume rrine pa pune se ne pune, pra me shume prishur se te rregulluar.

    A do ta mbante kaq shume gjate prishur deren e zyres, dritaren e zyres apo karrigen e tyre keta titullare qe sot drejtojne ministrine e shendetesise?!

    Ky vend vazhdon te vidhet barbarisht deri sa jo vetem i zhvaten xhepat, u merret jeta por ste lene te vdesesh rehat.

    Rrofte Albanistani.

  2. Paskeni gjetur teme per te bere politike me duket! Ju jeni gazeta RD shendeti! Skanerat kane qene ne pune gjithmone! Pa lidhje, s’paska punuar skaneri dhe rafi kirurgen dhe infermieren! Turp

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here