Kryefaqja Aktualitet FDA: Ekziston një lidhje mes vaksinave Phizer/Biontech dhe Moderna dhe inflamacionit në...

FDA: Ekziston një lidhje mes vaksinave Phizer/Biontech dhe Moderna dhe inflamacionit në zemër

0
Shpërndaje

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave njoftoi këtë javë që do shtojnë një tjetër paralajmërim në të dhënat mjekësore të vaksinave Pfizer/BioNTech (PFE.N) dhe Moderna (MRNA.O) për raste të rralla të inflamacionit në zemër tek adoleshentët dhe të rinjtë.

Gjatë një takimi mes grupeve të ekspertëve tek Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve u raportuan raste të inflamacionit tek adoleshentët dhe të rriturit që lidheshin me vaksinimin, megjithatë përfitimet e vaksinës tejkalojnë rreziqet.

Këto raste janë shfaqur tek 4.2% e të vaksinuarve me vaksinën Moderna dhe 1.4% e të vaksinuarve me Phizer.

Phizer, vaksisnat e të cilës janë autorizuar për përdorim tek amerikanët mbi 12 vjeç, njoftoi përmes një deklarate për shtyp që është në dijeni në raportimeve për miokardi dhe perikardi pas vaksinimit mRNA. Megjithatë thotë që përfitimet e vaksinës Pfizer/BioNTech “mbeten positive”.

Kompania Moderna njoftoi gjithashtu që është në dijeni të këtyre rasteve dhe po punon me rregullatorët.

Rregullatorët shëndetësorë në disa shtete po hetojnë nëse vaksinat Pfizer/BioNTech dhe Moderna që përdorin teknologjinë e re mRNA kanë ndonjë rrezik, dhe nëse po, sa serioz.

Burimi: Reuters / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here