Kryefaqja Aktualitet Fier, mjekët kërkojnë shtim të personelit për urgjencat në Pediatri

Fier, mjekët kërkojnë shtim të personelit për urgjencat në Pediatri

0
Shpërndaje

Mjekët e spitalit në Fier bëjnë thirrje që të shtohet numri i specialistëve në pavionin e Pediatrisë, pasi mjekët aktualë nuk e përballojnë dot fluksin e të sëmurëve. pediatriDrejtori i spitalit në Fier, Dhimitër Dhamo, i ka bërë kërkesë Ministrisë së Shëndetësisë që të shtojë numrin e mjekëve dhe personelit të mesëm në këtë repart. Dhamo kërkon gjithashtu njohjen e shërbimit të Urgjencës në godinën e Pediatrisë në Fier, e cila është e veçuar nga korpusi qëndror.

Në një intervistë të dhënë për mediat, Dhamo u shpreh: “Numri i vizitave që bëhen në repartin ditor shkon në 30 fëmijë. I cilësoj këto sepse Pediatria është reparti që ka një ngarkesë të jashtëzakonshme. I bëj thirrje Ministrisë së Shëndetësisë ta shikojë pak me përparësi shërbimin e Pediatrisë, sepse ne jemi godinë e veçantë, larg korpusit qëndror dhe ne nuk na njihet reparti i Urgjencës. Pra, duhet personeli i mesëm dhe personeli mjek që ta mbulojë këtë repart”.

Mjeku pediatër, Dhimitër Dhamo, pohon se  fluksi i vizitave ditore për shkak të virozave të stinës shkon nga 80-100 vizita në ditë. (Ora News)

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here