Kryefaqja Box 5 Fruti që pastron arteriet ndodhet kaq pranë jush!

Fruti që pastron arteriet ndodhet kaq pranë jush!

0
Shpërndaje

Përgatiti për shendeti.com.al: E.B

Shega është cilësuar si fruti më i mirë për të ndaluar bllokimin e arterieve dhe  zhvillimin e sëmundjeve që lidhen me to.

Një studim i fundit tregon se shega ka fuqinë për të parandaluar atherosklerozën (trashjen e arterieve koronare).

Një tjetër studim i vitit 2004 në Izrael, ka treguar se konsumimi i përditshëm i lëngut të shegës për 1 vit ndihmon në shërimin e stenozës së arteries karotide, deri në 34%.

Përfitimet e tjera shëndetësore që ofron shega:

Redukton lipidet në muskulit të zemrës

Ul nivelet e stresit oksidativ

Ndihmon ën zhbllokimin e arterieve tuaja

Si ta përdorni shegën si ilaç të përgatitur në shtëpi:

Për të përgatitur 3 filxhanë nga ky lëng ju duhen:

  • 3 shegë
  • një filxhan ujë

Prisni shegët në gjysma dhe me ndihmën e një luge veçoni farat nga lëkura. Vendosni farat në blender dhe pasi të shtoni një filxhan ujë përziejini mirë derisa të përfitohet lëngu që ju nevojitet.

Shega është tepër e vlefshme edhe për luftimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Vlera e shegës në sëmundjet kardiovaskulare:

  • Ul presionin e gjakut
  • Ka veti të shkëlqyera anti-inflamatore
  • Është antioksidant i mirë
  • Mund të përdoret dhe si anti-infektiv

Burimi:  elixirwanted / shëndeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here