Kryefaqja Aktualitet Furçat e dhëmbëve – një parajsë për mikrobet

Furçat e dhëmbëve – një parajsë për mikrobet

0
Shpërndaje

Bakteret ndjehen veçanërisht rehat në furçat e dhëmbëve. Kur bëhet fjalë për shumëllojshmërinë e mikrobeve, disa furça nuk ndryshojnë shumë nga një kosh plehrash ose një tualeti. Strategjitë më të mira kundër mikrobeve.

Ka shumë aktivitet në zgavrën e gojës: stafilokokë, streptokokë, pseudomona, madje edhe baktere të zorrëve – studiuesit kanë gjurmuar deri në 600 baktere të ndryshme në gojën e njeriut. Shumë prej tyre hyjnë në gojë vetëm përmes furçave të dhëmbëve. Furçat e vogla najloni që supozohet të mbajnë gjuhën dhe dhëmbët të pastër janë baza perfekte për rritjen e mikrobeve: vazhdimisht të lagura dhe të mbushura me grimca të vogla të mbetjeve ushqimore dhe mukozës së gojës. Ky është ushqimi ideal për bakteret.

Bakteret e zorrëve mund të hyjnë në furçë jo vetëm përmes duarve tuaja. Të hedhura në ajër me pika të vogla nga uji që lahet tualeti, ato mund të gjejnë rrugën edhe deri te qimet e furces tuaj. Kjo është vënë në dukje nga një ekip i udhëhequr nga dentisti Prof. Maria Geisinger në Universitetin e Alabama në Birmingham.

Natyrisht, ekziston edhe një mundësi më pak aventureske – kupat e dhëmbëve, tabaka kozmetike ose peshqirët janë fole bakteresh me të cilat furçat e dhëmbëve vijnë shpesh në kontakt. Jo vetëm që kjo është një ide e neveritshme – ajo mund të jetë gjithashtu e rrezikshme për shëndetin tuaj. Bakteret dëmtojnë kryesisht dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Bëhet kritike kur sistemi imunitar dobësohet ose patogjenët e vegjël gjejnë rrugën e tyre në qarkullimin e gjakut përmes plagëve në gojë. Inflamacioni kronik në gojë, siç është periodontiti, madje rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Sigurisht, heqja dorë nga larja e dhëmbëve nuk është një alternativë. Shoqata Gjermane për Mjekësinë Dentare, Orale dhe Maksilofaciale (DGZMK) rekomandon pastrimin e rregullt dhe të kujdesshëm të dhëmbëve me furçë.

Jo vetëm larja është e rëndësishme për higjienën personale orale dhe heqjen efektive të pllakës bakteriale, por edhe kujdesin dhe ruajtjen e furçave të dhëmbëve. Nëse dëgjoni këshillat e mëposhtme, do t’ua vështirësoni jetën baktereve.

 

Shpëlajeni tërësisht dhe dezinfektojeni

Shpëlajeni rregullisht furçen e dhëmbëve nën ujë të rrjedhshëm. Sidomos pas larjes, është e rëndësishme që pasta e dhëmbëve dhe mbetjet e ushqimit të hiqen nga qimet e furces dhe të mos mbetet ushqim për bakteret.

Ju gjithashtu mund ta zhysni furçën e dhëmbëve në ujin antibakteriale me te cilin shplani dhe gojën dhe të vrisni në këtë mënyrë të paktën disa mikrobe.

 

Thajeni furçen në ajër

Bakteret shumëzohen në amjente të lagështa. Prandaj, mbajeni furçen e dhëmbëve të hapur në ajër të pastër – në mënyrë ideale duke qëndruar drejt. Kjo është mënyra më e mirë për ta tharë atë.

Furça e dhëmbëve duhet të jetë plotësisht e thatë përpara seancës së ardhshme të larjes. Kjo funksionon më mirë nëse përdorni dy deri në tre furça dhëmbësh në mënyrë alternative.

 

Zëvendësoni rregullisht

Të paktën çdo 2 deri në 3 muaj është koha për të ndërruar furçan e dhëmbëve dhe për të marrë një të re. Nëse furçja është konsumuar ose jan shtrëmbëruar qimet duhet ta ndërroni më shpejt. Një furçe e re rekomandohet gjithashtu pas kalimit e një ftohjeje.

 

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi

Burimi: https://www.netdoktor.de/magazin/mundhygiene-zahnbuersten-ein-paradies-fuer-keime/

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here