Kryefaqja Lajm kryesor Gjalpi Shea, një nga mrekullitë e natyrës

Gjalpi Shea, një nga mrekullitë e natyrës

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Ilma Lamçe

Shea Butter ose gjalpi nga pema Shea, është tepër i veçantë. Emri anglisht Shea vjen nga emri i saj Bambara “sii”, që do të thotë i shenjtë. Si një pemë e shenjtë, ajo është trajtuar me respekt të veçantë. Është përdorur nga shumë gjenerata të njerëzve afrikanë për kujdesin e lëkurës, kujdesin e fëmijës, për shërimin e plagëve dhe si produkt ushqimor.

Mbretëresha egjiptiane Nefertiti bukurinë e saj legjendare ia atribuon përdorimit të gjalpit Shea. Arrat e Shea-s janë korrur tradicionalisht nga gratë, grimcuar dhe zier për nxjerrjen e gjalpit. Gjalpi shea ka një përdorim të gjerë dhe më poshtë gjeni disa nga përfitimet e saj:

  • Hidratues i thellë
  • Anti-inflamator
  • Antioksidues
  • Forcon dhe rigjeneron lëkurën
  • Mbrojtje nga dielli
  • Stimulues në prodhimin e kolagjenit (e bën lëkurën më të fortë, më të zhdërvjellët dhe të re)
  • Shërim të muskujve
  • Pickimet nga insektet
  • Ekzema dhe psoriaza/ Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here