Kryefaqja Aktualitet Gripi fiton terren/ Mjekët: Përhapja tregon se Covid po tërhiqet

Gripi fiton terren/ Mjekët: Përhapja tregon se Covid po tërhiqet

0
Shpërndaje

Fundi i dhjetorit ka shënuar rritje të rasteve të prekur nga gripi dhe virozat e stinës.

Në këndvështrimin e epidemiologëve ky fakt shihet si gjë e mirë pasi e lidhin me hapësirat që po lejon Covid-19 e me gjasë ky vit do të jetë fundi nëse nuk do të kemi një tjetër mutacion edhe pse Omicron ka rritur numrin e infektimeve.

Por frika nga Omicron si dhe vendimi për të mos lejuar asnjë të punësuar pa vaksinë pas datës 4 janar ka rritur numrin e personave që po vaksinohen këto ditë me dozat e para.

Deri më tani, Omicron thuhet se ka klinikë të lehtë. Ndonëse tek ne është konfirmuar pranë tij dhe po predominon mutacioni Delta.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here