Kryefaqja Lajm kryesor Gruaja zbulon se ka probleme me tiroiden në mënyrën më të çuditshme

Gruaja zbulon se ka probleme me tiroiden në mënyrën më të çuditshme

0
Shpërndaje

25-vjeçarja Heather Henders nuk do ta kishte kuptuar se kishte probleme me tiroiden nëse nuk do të ishte njoftuar nga ora e saj e re Apple Watch. Ndërsa ishte duke parë televizor me bashkëshortin një natë, ora e paralajmëroi se rrahjet e zemrës ishin 120 rrahje për minutë – mbi normalen për një 25-vjeçare.

Ora vazhdonte të njoftonte çdo 10 minuta, duke e alarmuar Heather se diçka nuk shkon. Në fillim mendoi se ora kishte dalë jashtë kontrollit, por kur i mati vetë rrahjet e zemrës, pa që ishin të sakta.

Ditën tjetër ajo shkoi për një vizitë tek mjeku, ku pas bërjes së analizave rezultoi që kishte hipotiroidizëm, një gjendje kur tiroidja (një gjëndër në formë fluture para qafës) dërgon shumë hormone të tiroksinës në rrugët e gjakut.

Kjo gjendje mund të përshpejtojë metabolizmin dhe shkaktojë rënie të papritur nga pesha, çrregullime të rrahjeve të zemrës, djersitje, nervozizëm etj.

Burimi: Women’s Health / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here