Kryefaqja Box 3 Hemorroidet dhe të çarat anale: çfarë janë dhe si kurohen

Hemorroidet dhe të çarat anale: çfarë janë dhe si kurohen

0
Shpërndaje

Nga Daniela Burnazi

Problemet gastrointensinale dhe problemet me zorrët janë shumë të shpeshta tek njerëzit. Në këtë postim do të paraqësim disa nga çrregullimet më të shpeshta anale:

Hemorroidet: janë enë të enjtura të gjakut që mbështjellin hapjen anale. Ato shkaktohen nga presoni kronik i tepërt dhe tendosja gjatë lëvizjes së zorrëve, kapsllëkut  të vazhdueshm ose shtatzanisë.

Ekzistojnë 2 lloje hemorroidesh:

Hemorroidet e brendshme: janë enët e enjtura të gjakut në pjesën e brendshme të hapjes anale. Ato irritohen kur shkaktohet presion dhe rrjedhin gjak.

Trajtimi kryesor për to janë:

  • Përmirësimi i zakoneve të zorrëve: (të tilla si shmangia e kapsllëkut)

Ose trajtimet kirurgjikale për heqjen e tyre.

Hemorroidet e jashtme: janë enë të fryra të gjakut në pjesën e jashtme të anusit. Ndonjëherë venat e jashtme të hemorroideve shpërthejnë dhe formojnë mpiksje gjaku nën lëkurë. Kjo është një gjendje shumë e dhimbshme dhe shkakton grumbullim të gjakut të mpiksur.

Trajtimi kryesor i tyre është ai kirurgjikal që mund të bëhet me anestezi lokale.

Të çarat anale: janë ndarje ose çarje të rreshtimit të hapjes anale. Shkaktari kryesor i tyre janë jashtëqitjet shumë të forta ose të ujshme. Çarjet anale janë një problem shumë I dhimbshëm sepse muskujt e ekspozuar irritohen nga jashtëqitja dhe shkaktojnë dhimbje të forta, djegie, gjakderdhje ose spazmë pas lëvizjes së zorrëve.

Burimi: Cleveland Clinic

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here