Kryefaqja Aktualitet Ilir Beqja kërkon 4 ditë në javë pushim

Ilir Beqja kërkon 4 ditë në javë pushim

0
Shpërndaje

Gazetare: Klevisa GJIKA

Ish – ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, gjatë fjalës së tij në kuvend ditën e sotme, ka propozuar të bëhen 4 ditë pushim në javë. Beqja ka kërkuar që përveç të shtunës dhe të dielës, e hëna dhe e premtja të jenë gjithashtu ditë pushimi.

“I kërkoj qeverisë nga sot deri në 14 shtator kur fillon shkolla janë 9 javë, të mund të marrë në konsideratë që në 2 ose 3 fundjava ta bëjë ditë pushim edhe një të premte dhe një të hënë, që njerëzit të kenë mundësi për më shumë alternativa, të mos mbivendosemi të gjithë në gusht dhe te shlodhemi edhe ndihmojmë ekonominë”.

Ai u shpreh në foltore se vetëm në këtë mënyrë mund të organizojmë punët.

“Pra nëse mund të shpallim tre fundjava, njerëzit mund të programojnë punët dhe prenotimet”.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here