Kryefaqja Box 5 Ja shenjat që tregojnë se keni mungesë proteinash në trup

Ja shenjat që tregojnë se keni mungesë proteinash në trup

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Proteinat janë një nga elementet thelbësore që duhet të merrni në sasinë e rekomanduar çdo ditë në mënyrë që të qëndroni të shëndetshëm dhe të mos sëmureni.

Sipas Departamentit të Bujqësisë në SHBA, burrat dhe gratë duhet të hanë minimalisht 8 gram proteina për çdo kilogram të masës trupore, nëse jeni të angazhuar me aktivitet sportiv duhet të shtoni dozën e proteinave.

Në këtë postim do t’ju tregojmë shenjat që tregojnë se keni mungesë proteinash:

Stres i vazhdueshëm: mungesa e proteinave ndikon në sistemin nervor dhe imunitar dhe për pasojë keni më shumë stres.

Flokë dhe thonj të brishtë: proteinat janë thelbësore për shëndetin e flokëve dhe thonjve. Nëse ju bien flokët, ju ka humbur shkëlqimi apo ju thyhen thonjtë do të thotë se nuk keni konsumuar mjaftueshëm proteina.

Rënie e masës muskulare: proteinat janë një nga elementet më thelbësore në formimin e muskujve.

Ndiheni të pafuqishëm: proteinat ju mbajnë të ngopur dhe nëse nuk konsumoni dozën e rekomanduar çdo ditë, do të ndiheni të këputur dhe të lodhur.

Burimi: HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here