Kryefaqja Aktualitet Kafeja pa kafeinë është shumë e shëndetshme: Ja çfarë duhet të dini

Kafeja pa kafeinë është shumë e shëndetshme: Ja çfarë duhet të dini

0
Shpërndaje
kafe pa kofein

Kafeina ndikon në trupin tuaj. Mund të rrisë rrahjet e zemrës, të ngushtojë enët e gjakut dhe të rrisë presionin e gjakut. Shpesh ndiheni më të zgjuar, më të përqendruar dhe më vigjilent pasi e keni konsumuar.

Megjithatë, nëse keni intolerancë ndaj kafeinës, ajo mund të ketë edhe efekte negative: rrahje të zemrës, djersitje, dridhje ose probleme me stomakun.

Me konsumimin e rregullt të kafeinës, toleranca juaj ndaj kafeinës rritet. Kjo do të thotë që ju do i ndjeni më pak efektet që kafeina zakonisht shkakton në trup.

Konsumatorët e kafesë tani mund të gjejnë një gamë të gjerë kafeje pa kafeinë në dyqane.

Kafeja pa kafeinë mund të përmbajë maksimum 0.1 % kafeinë.

Kafe pa kafeinë: efektet shëndetësore
Kafeja pa kafeinë në përgjithësi ka efekte të ngjashme shëndetësore si kafeja e zakonshme, me përjashtim të efekteve stimuluese të kafeinës.

Ka studime që sugjerojnë se konsumimi i kafesë pa kafeinë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të caktuara si diabeti i tipit 2, sëmundja e Parkinsonit dhe sëmundjet e mëlçisë. Megjithatë, nevojiten ende kërkime të mëtejshme për të kuptuar më mirë lidhjet e sakta. Sipas informacioneve të deritanishme, efektet pozitive në shëndet janë ndoshta për shkak të përmbajtjes së substancave dytësore bimore si polifenolet, të cilat janë të pranishme edhe në kafenë pa kafeinë.

Është e rëndësishme të theksohet se cili proces është përdorur për të hequr kafeinën nga kafeja. Në proceset kimike, ekziston gjithmonë rreziku i mbetjeve të tretësve. Megjithatë, këto janë zakonisht nën kufijtë ligjorë në kontrolle.

Pyetje të shpeshta në lidhje me kafenë pa kafeinë⁉️

A është kafeja pa kafeinë më e shëndetshme se kafeja e zakonshme?
Shumë nga vetitë pozitive shëndetësore të kafesë i atribuohen edhe kafesë pa kafeinë. Sipas studimeve aktuale, kafeja pa kafeinë nuk është më e pashëndetshme se kafeja normale.

Cilat janë përfitimet e kafesë pa kafeinë?
Kafeja pa kafeinë mund t’ju ndihmojë të flini. Ashtu si kafeja e zakonshme, kafeja pa kafeinë përmban një sasi të madhe antioksidantësh, si dhe disa vitamina.

A ka efekte anësore kafeja pa kafeinë?
Ajo që ka rëndësi është nëse kafeja është trajtuar me tretës të tillë si benzeni ose diklormetani për të hequr kafeinën. Këta agjentë dyshohet se janë kancerogjenë.

Cila kafe pa kafeinë është më e shëndetshme?
Nëse e bëni kafen tuaj, duhet të siguroheni që të blini kafe që nuk janë prodhuar duke përdorur procese kimike. Vula organike mund të jetë një udhëzues për ju. Kafeina shpesh hiqet me ndihmën e dioksidit të karbonit të lëngshëm dhe avullit të ujit.

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi
Burimi: https://www.galileo.tv/life/entkoffeinierter-kaffee-so-gesund-ist-decaf-wirklich/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here