Kryefaqja Lajm kryesor Kam gjakderdhje dhe dhimbje nga zorra e trashë…

Kam gjakderdhje dhe dhimbje nga zorra e trashë…

2
Shpërndaje

 

Kam dhimbje të forta të zorrës së trashë, aq sa qaj kur dal jashtë, edhe pse nuk i ha asnjëherë ushqimet e thata. Veç dhimbjeve kam edhe gjakderdhje, si edhe temperaturë. Ju lutem, më ndihmoni me ndonjë këshillë, sepse jam vërtet shumë keq.

Përgjigjet Nevila Lengu, mjeke gastrohepatologe, në Poliklinikën e Specialiteteve nr.1

Së pari për një lehtësim sa më të shpejtë, do t’ju rekomandoja laksativët. Do të ishte mirë të merrnit psylloial 20 paketa, 2 herë në ditë. 1 paketë të tretur në ujë paradite dhe 1 pasdite. Së dyti, është shumë e rëndësishme të zbulohet shkaku i ankesave tuaja. Për këtë arsye do t’ju rekomandoja që së pari të bëni një analizë gjaku komplet, një analizë urine, eko abdominale dhe kolonoskopi. Në fund, me marrjen e përgjigjes është e rëndësishme që të konsultohen me mjekun e familjes e më pas me mjekun specialist lidhur me rezultatet e dala, në mënyrë që të mund të merrni mjekimin e duhur për problemin që keni. Ju këshilloj të mos e lini pas dore çështjen edhe nëse pas laksativëve situata qetësohet. Gjakderdhja jo rrallë është tregues i problemeve të rëndësishme të shëndetit./ Shendeti.com.al

2 Komente

  1. Psh.kam dhimbje tek fundi zorres edhe me esht acaruar ka krijuar si nje cop mish te vogel plus esht si engurt edhe afer zorres kur eprek esht efort edhe si kokerr nga brenda por me shum me shqetson dhimbja qe kam me cmedi kam mar krem qe lyhem kam ber nje vizit tek kirurgu edhe me pa problemi nga jasht sps duket. mir eke ate kremin qe ke mar do me tha nuk esht per tu shqetsu se kshu ekan kalu edhe tjeret me tha po un kam dhimbje ma jep her pas here sidomos naten l??

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here