Kryefaqja Lifestyle Këshilla për prediabetikët dhe diabetikët

Këshilla për prediabetikët dhe diabetikët

0
Shpërndaje

Nëse jeni prediabetikë apo diabetikë ju duhet të:

  • diabet 222Mos pini duhan
  • Mbani një peshë trupore të shëndetshme
  • Kontrolloni kolesterolin dhe presionin e gjakut
  • Përdorni një dietë ushqimore, e cila të jetë me përmbajtje të ulët të yndyrnave të saturuara (shtazore) dhe sa më pak transfat (yndyrna të pasaturuara) e më pak kripë gjelle dhe sheqer fabrike.
  • Planifikoni mundim fizik të paktën 3 herë në javë dhe të fokusoheni në aktivitetin aerobi (20 – 30 minuta për cikël).
  • Bisedoni me mjekun tuaj për dozën e aspirinës

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here