Kryefaqja Gjeni mjekun tuaj Dermatologji Këto 3 besime për kremin e diellit, ju rrezikojnë seriozisht shëndetin

Këto 3 besime për kremin e diellit, ju rrezikojnë seriozisht shëndetin

0
Shpërndaje

Stina e nxehtë e verës duket se ka trokitur dhe sigurisht të shumta janë aktivitetet që njerëzit duan të bëjnë, si për shembull të shkojnë në plazh apo të bëjnë shëtitje në mal etj. Mirëpo kjo është edhe periudha kur ngjyra në lëkurë që mund të merret nga rrezet e diellit, kthehet në djegie dhe nuk është e këshillueshme për lëkurën. Këto rreze prekin ADN-në e qelizave të lëkurës. Ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultraviolet të tipit A shkakton plakjen e lëkurës (rrudha dhe njolla), ndërsa ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultraviolet të tipit B sjell djegie të lëkurës.

Më poshtë, ekspertët shpjegojnë mitet më të zakonshme të kremrave kundër diellit

Miti: Sa më i lartë faktori mbrojtës , aq më gjatë mund të rrini pa e aplikuar përsëri.

Nëse përdorni SPF 30 ose SPF 100, duhet ta aplikoni përsëri të paktën çdo dy orë. Arsyeja pse kremi kundër diellit zgjat vetëm dy orë, thotë Paul Nghiem, shefi i sektorit të dermatologjisë në Uashington, është se dielli dhe lagështia ndikojnë tek disa nga kimikatet mbrojtëse.

Miti: Kremi kundër diellit do të ulë nivelet e vitaminës D

Sasia e vogël e rrezeve UVB që merr përmes kremit ndaj diellit është e mjaftueshme për të ndihmuar trupin të prodhojë vitaminë D, thotë Antony Young, një profesor në Londër.  “Vitamina e diellit” është thelbësore për shëndetin e kockave dhe luan një rol në gjithçka, nga funksioni imunitar tek funksioni i muskujve.

Miti: Kremi kundër diellit është më i rëndësishëm për fëmijët sesa për të rriturit

Ekspozimi i vazhdueshëm në diell është po aq i rrezikshëm për të gjithë. “Ne kemi prova se çdo ekspozim në diell rrit rrezikun e kancerit të lëkurës”, thotë Dr. Daveluy. Zgjidhni një krem kundër diellit me spektër të gjerë, që do të thotë se bllokon si rrezet UVB (ato që djegin lëkurën) ashtu edhe rrezet UVA (ato që plakin lëkurën)./Shendeti.com.al/

Burimi: Prevention.com

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here