Kryefaqja Dieta Koliti ulceroz, ushqimet që duhet të shmangni

Koliti ulceroz, ushqimet që duhet të shmangni

0
Shpërndaje

Valdete Malaj, mjeke gastrohepatologe

Koliti ulceroz është një sëmundje që shkakton inflamacion dhe plagë të quajtura ulcera, në mukozën e rektumit dhe zorrës.

Shenjat dhe simptomat mund të përfshijnë:

 • Diarre, shpesh me gjak
 • Dhimbje barku
 • Dhimbje rektale
 • Humbje peshe
 • Lodhje
 • Ethe

Shumica e njerëzve me kolit ulcerative kanë simptoma të lehta deri të moderuara.

Shkaku i saktë i kolit ulceroz mbetet i panjohur. Më parë, dyshohej të ishin dieta dhe stresi, por tani mjekët e dinë se këta faktorë mund të përkeqësojnë por nuk shkaktojnë kolit ulcerativ.

Një shkak i mundshëm është mosfunksionimi i sistemit imunitar.

Trashëgimia duket gjithashtu të luajë një rol në kolitin ulceroz. Koliti ulceroz është më i zakonshëm tek njerëzit që kanë anëtarë të familjes me këtë sëmundje.

Faktorët e rrezikut

Koliti ulceroz prek rreth të njëjtin numër të grave dhe burrave. Faktorët e rrezikut mund të përfshijnë:

Mosha. Koliti ulceroz zakonisht fillon para moshës 30 vjeçare.

Historia familjare. Ju jeni në rrezik më të lartë nëse keni një të afërm, si: prind, vëlla ose fëmijë.

Ndërlikimet që sjell moskurimi i kolitit ulceroz

Nëse nuk mjekohen, njerëzit me kolit ulceroz mund të zhvillojnë një sërë komplikacionesh kronike e ndonjëherë të rrezikshme.

Fatmirësisht, shumë prej këtyre komplikacioneve mund të trajtohen me sukses.

Ndërlikimet:

 • Hemorragji
 • Çarje të zorrës së trashë
 • Ngushtim të zorrës së trashë
 • Kancer të zorrës së trashë
 • Probleme me ushqyerjen
 • Dhimbje kyçesh dhe artrit
 • Infeksione të syrit
 • Ulcera të gojës
 • Dëmtim të mëlçisë
 • Dëshpërim dhe ankth
 • Osteoporozë

Ushqimet që duhet të shmangni nëse vuani nga koliti ulceroz

Koliti ulceroz është një sëmundje që shkakton inflamacion dhe plagë të quajtura ulcera, në mukozën e rektumit dhe zorrës. Ai mund të shkaktojë dhimbje, fryrje të barkut, diarre, probleme me oreksin etj.

Shpeshherë diagnostikimi i kësaj sëmundje shfaqet i vështirë për shkak të ngatërrimit të simptomave me sëmundje të tjera që janë të ngjashme.

Ushqime të caktuara ose zakonet e të ngrënit nuk shkaktojnë kolit ulceroz, por ata mund ta përkeqësojnë sëmundjen. Këto janë disa nga ushqimet që mund të përkeqësojnë simptomat e kolitit ulceroz.

Fasulet- Thjerrëzat dhe fasulet janë të pasura me fibra dhe mudn të shkaktojnë

gazra, prandaj nuk janë ushqimi ideal për ata që vuajnë nga koliti ulceroz.

Kafja dhe çaji- Kafja, çaji dhe pije të tjera me kafeinë mund të pengojnë në shërimin e pacientëve me kolit ulceroz.

Produktet e qumështit – Mund të jeni intolerant ndaj laktozës, pra trupi nuk tret sheqerin e qumështit. Megjithatë kjo nuk do të thotë se vuani nga koliti ulceroz.

Brokoli –  Perimet si brokoli, lulelakra selinoja, janë të pasura me fibra dhe nuk treten lehtësisht, prandaj mund të shkaktojnë gazra, fryrje dhe dhimbje të barkut.

Misri dhe kërpudhat – Edhe misri apo kërpudhat janë të vështira për t’u tretur dhe mund të

shkaktojnë irritim të zorrëve dhe diarre tek ata që vuajnë nga koliti ulceroz.

Të gjitha llojet e erëzave –  Mund t’i përdorni pak në gatimet tuaja po asnjëherë mos i bëni ushqimet shumë djegëse nëse vuani nga koliti ulceroz./ Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here