Kryefaqja Lajme te tjera Koronavirusi/ Masa drastike, e gjithë Italia futet në karantinë

Koronavirusi/ Masa drastike, e gjithë Italia futet në karantinë

0
Shpërndaje

Qeveria italiane ka shtrirë në të gjithë vendin masat tashmë aktive në Lombardi dhe në 14 provinca të tjera në lidhje me emergjencën e Coronavirus, duke filluar nga e marta në mëngjes dhe deri në 3 prill.

E gjithë Italia do të jetë zonë e mbrojtur. Shkollat dhe universitetet do të jenë të mbyllura deri në 3 prill. Ndalohen të gjitha manifestimet sportive dhe grumbullimet e tjera. Qytetarët nuk këshillohen të dalin nga shtëpia, përveçse në raste emergjente.

Masat drastike janë marrë pas të dhënave se koronavirusi po vazhdon të përparojë në të gjithë Italinë. Numri I të vdekurve ka arritur në 463, me 97 pesona që kanë humbur jetën në vetëm në 24 orë, ndërsa janë shtuar dhe 1.600 të sëmurë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here