Kryefaqja Box 4 Krem anglez, ëmbëlsirë e lehtë dhe e shijshme

Krem anglez, ëmbëlsirë e lehtë dhe e shijshme

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Receta më e pëlqyer dhe e kërkuar: Krem anglez, një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shijshme.

Përbërësit

-1.5 litra qumësht
-4 kokrra vezë

-120gr sheqer kaf ose 100gr sheqer te bardhe
-pak lëkura portokalli
-pak vanilje

Përgatitja:
1. Vini qumështin në zjarr, hidhini vaniljen, lëkurat e portokallit dhe mos e lini të kalojë 70 gradë (nuk duhet të ziejë sepse ju pret vezët).
2. Rrihni dy kokrra vezë duke i hedhur pak nga pak miell derisa të shkriftohet duke marrë trajtën e kremit (rreth dy lugë të mëdha plot me miell).
3. Më pas i shtoni dy kokrrat e tjera.
4. Hidhni qumështin duke përzier gjatë gjithë kohës, pak nga pak.
5. Ftoheni në një enë inoksi të cilën mund ta vendosni në ujë me akull ose e lini sa të ftohet dhe e vendosni në frigorifer.
6. E ndani në forma ku i shtoni sipas dëshirës: arre kokosi, arra dhe rrush të thatë ose kajsi të thata.

Ju bëftë mirë!

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here