Kryefaqja Aktualitet Kripa, çfarë duhet të mbani parasysh

Kripa, çfarë duhet të mbani parasysh

0
Shpërndaje

kripaKëshilla të vlefshme për kripën:

• Pakësoni marrjen e kripërave sa më shumë që të jetë e mundur.

• Mos shtoni kripë ekstra gjatë gatimit dhe largojeni kriporen nga tavolina e ngrënies.

• Përpiquni të përdorni të jeshilta të freskëta dhe erëza të thara në vend të kripës.

• Në vend që të blini salca të gatshme të ngopura me kripëra, argëtohuni duke përgatitur salcat tuaja.

• Lexoni etiketat e ushqimeve për të parë sasinë e kripërave në to.

A e dinit?

• Konsumi i lartë i kripërave nga ushqimet është shkaku kryesor i hipertensionit për 3 nga 10 të rritur. Sodiumi apo ndryshe KRIPA – mund të jetë një tërheqëse fatale!

• Aktualisht, rreth 80% e kripërave që konsumojmë vjen nga ushqimet e paketuara, ushqimet e shpejta apo ato të konsumuara në restorante.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here