Kryefaqja Aktualitet Lajm i mirë nga OBSH: Pandemia COVID-19 po ngadalësohet

Lajm i mirë nga OBSH: Pandemia COVID-19 po ngadalësohet

0
Shpërndaje

Pas muajsh të tërë debatesh në lidhje me pandeminë e koronavirusit, për shkak dhe të mungesës së informacionit në lidhje me virusin e ri, Organizata Botërore e Shëndetësisë jep më në fund një lajm të mirë.

“Pandemia e koronavirusit po ngadalësohet në botë”. Në këtë konkluzion ka arritur OBSH duke krahasuar të dhënat e rasteve të reja dhe vdekshmërinë javë pas jave.

Sipas të dhënave, situata paraqitet më e përmirësuar në kontinentin amerikan. Shifrat tregojnë se nga 17-23 gushti janë regjistruar 1.7 milionë raste të reja dhe 39 mijë viktima ose e thënë ndryshe 5% më pak të infektuar dhe 12% më pak humbje jete, krahasuar me javën paraardhëse.

Ngadalësimi është regjistruar kudo përveçse në Azinë juglindore dhe në zonën e mesdheut. Këto dy zona të fundit kanë regjistruar respektivisht rritje prej 4.06 për qindësh dhe 4.28 për qindësh. Në kontinentin amerikan, rënia e rasteve të konfirmuara është ndërkohë 11.35 për qind, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë; në Evropë me 0.9 për qind dhe në Afrikë 8.4 për qind.

Në të gjithë botën, sipas universitetit Johns Hopkins, ka 23.9 milionë raste të konfirmuara dhe rreth 820 mijë viktima.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here