Kryefaqja Box 3 Maska për heqjen e zbokthit

Maska për heqjen e zbokthit

0
Shpërndaje
  • Maska me aspirina

Aspirina është një ilaç i zakonshëm për dhimbjen e kokës, por tashmë mund të përdoret edhe si ilaç kundra zbokthit. Aspirina përmban një përqindje të madhe të acidit salicilik, i cili është një përbërës që perdoret në shampot kundra zbokthit. Ky acid, ka zbokth 3ka veti kundërvepruese dhe anti-bakteriale ndaj zbokthit.

Gjithçka që ju duhet janë 2 tableta aspirine dhe një shampo.

Copëtojeni aspirinën deri sa të bëhet plujur dhe shtojeni në shampo. Përdoreni sa herë të laheni duke e masazhuar kokën per 2 minuta. Më pas, shpërlajeni kokën më ujë të vakët.

  • Maska me uthull

Përpara se t’i lani flokët me shampoo normale, shperlajini me uthull molle dhe mbajini ashtu për 2 minuta. Më pas shpërlajini flokët me ujë të vakët dhe me shampoo. Përsëriteni këtë 2-3 herë në javë deri sa zbokthi të hiqet plotësisht.

Të njëjtën gjë mund ta bëni edhe me vaj ulliri, por duhet ta mbani në kokë për 3-5 minuta.

Përgatiti për “Shëndet+” : Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here