Kryefaqja Aktualitet Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve/ Tomini: Gripi, Omicron dhe Delta në qarkullim,...

Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve/ Tomini: Gripi, Omicron dhe Delta në qarkullim, kemi arritur pikun më të lartë gjatë këtyre dy viteve të pandemisë

0
Shpërndaje

Drejtoresha e ISHP-së Eugena Tomini, në mbledhjen e  zhvilluar në kuadër të situatës epidemiologjike bëri me dije se është vënë re një rritje e lartë e rasteve me COVID.

Kemi reflektuar një incidencë javore e rritur, e cila i atribuohet dy variante ve Delta dhe Omicron po ashtu edhe festave të fundvitit. Gripi dhe dy variantet Omicron dhe Delta janë në qarkullim në nivele të larta. Kemi një trend të lartë të rasteve të hospitalizuara. Incidenca e lartë ka reflektuar pikun më të lartë të infektimeve të gati dy viteve, tha ajo.

Në përditësim..

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here