Kryefaqja Aktualitet Ministria e Shëndetësisë: 20 raste të reja me COVID-19, shkon në 13...

Ministria e Shëndetësisë: 20 raste të reja me COVID-19, shkon në 13 numri i viktimave

0
Shpërndaje

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar sot se janë shënuar 20 raste të reja me COVID-19, ndërkohë që ka shkuar në 13 numri i viktimave.

Njoftimi i plotë:

Në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 1671 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 243 raste.
Mbrëmjen e kaluar dhe mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 82-vjeçare nga Tirana dhe një pacient 62 vjeçar nga Durrësi, të konfirmuar me COVID-19, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Shkon në 13 numri i personave që kanë ndërrur jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerëve.

Ju informojmë se aktualisht, në shërbimin infektiv aktualisht janë 77 të shtruar. 8 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 3 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi një pacient të shtruar.
Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 8 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 52.
Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës,

Shkodër, Mirditë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.
Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

 • Tiranë 129 raste
 • Durrës 26 raste
 • Lushnje 4 raste
 • Elbasan 5 raste
 • Fier 23 raste
 • Kavajë 4 raste
 • Rrogozhinë 2 raste
 • Korçë 15 raste
 • Vlorë 5 raste
 • Shkodër 8 raste
 • Lezhë 5 raste
 • Berat 1 rast
 • Has 2 raste
 • Krujë 5 raste
  -Tropojë 4 raste
 • Pukë 3 raste
 • Mirditë 2 raste

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet edhe një herë me një lutje qytetarëve: Respektoni masat e distancimit social sepse vetëm kështu mund ta përballojmë këtë sfidë! Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të telefonojnë në numrin 127 të urgjencës kombëtare nëse dyshojnë se kanë shenja të COVID-19.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here