Kryefaqja Box 4 Mishi i kuq dhe çokollata kundër inflamacionit të zorrëve? Ja ç’thonë studimet

Mishi i kuq dhe çokollata kundër inflamacionit të zorrëve? Ja ç’thonë studimet

0
Shpërndaje

Elena Beta, gazeta “Shëndet +”

Konsumimi i mishit të kuq dhe çokollatës mund të ndihmojë në eliminimin e simptomave të dhimbshme të inflamacionit të zorrëve, sipas pohimeve të studimeve të fundit.

Kjo sëmundje shkakton dhimbje stomaku, fryrje, diarre, humbje peshe dhe lodhje.

Normalisht, konsumatorët janë paralajmëruar të shmangin mishin e kuq dhe qumështin për të lehtësuar simptomat. Por një studim tregon se ato përmbajnë një aminoacid që rrit qelizat imune në zorrë. Mishi i kuq dhe çokollata mund të tingëllojnë si një makth për sistemin tuaj të tretjes.

Por një studim i ri pohon krejt të kundërtën: një dietë e pasur me proteina me bazë mishi dhe prodhime të qumështit mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të atyre që vuajnë nga sëmundja e inflamacionit të zorrëve.

Ndërsa konsumatorët zakonisht janë këshilluar të shmangnin mishin dhe qumështin për të zbutur simptomat e sëmundjes, hulumtuesit në Universitetin e Uashingtonit gjetën në këto produkte përmbajnë proteina që ndihmojnë në zhvillimin e qelizave imune ndaj inflamacionit të zorrëve.

Dr. Marco Colonna, i cili qëndron në krye të studimit sqaroi se qelizat imune kontrollojnë zorrën për tu siguruar që mikrobet e dëmshme të fshehura në ushqim të mos zhvillohen në trup.

Qelizat që janë të afta të nxisin inflamacionin janë të balancuara nga qelizat që nxisin tolerancën, duke mbrojtur trupin pa dëmtuar indet e ndjeshme./dailymail

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here