Kryefaqja Aktualitet Mjekja denoncon propagandën qeveritare: Të dyfytyrë dhe të cekët!

Mjekja denoncon propagandën qeveritare: Të dyfytyrë dhe të cekët!

0
Shpërndaje

Një mjeke e re dhe e suksesshme shqiptare, e cila po bën karrierë në Gjermani, ka refuzuar propagandën e qeverisë…

Mjekja Jana Nano, ishte përmendur nga Ministri i Diasporës, si një shembull e arritjeve të shqiptarëve ne botë. Majko e publikoi rastin e saj në faqen e tij, tre ditë më parë.

Por, Nano në reagimin e saj, suke cekur realitetin në vend, shprehet se “strategjia e Ministrisë së Diasporës me promovimin e ‘Shqiptarëve në botë’, me duket e dyfytyrë dhe e cekët!

Ajo niset së pari nga shkelja e privatësisë, sepse nuk i është marrë leje për ta bërë këtë publikim. Dhe pastaj ka denoncuar, atë që e quan hipokrizi, dhe pafytyrësi, duke u shprehur se ajo dhe shumë të tjerë të kualifikuar, po e lënë Shqipërinë për shkak se sistemi është kalbur, dhe nuk u ofrohen mundësi e garanci nga qeveria. “Mbylleni gojën”, thotë Jana, kur promovoni njerëz që u larguan prej politikave tuaja.

Reagimi i mjekes

Thjesht rastesisht, ne fakt nga urimet e miqve, vura re qe ne profilin e Ministrise se Diaspores, nder shume profileve promovimi shqiptaresh ne bote, ndodhej edhe imi (me nje foto).

Ky akt eshte bere totalisht pa marre asnje lloj aprovimi nga ana ime. Pervec shfryrjes se momentit sesi nje faqe zyrtare e shtetit nuk njeh konceptet baze te privatesise individuale dhe nuk denjon as te dergoje nje mesazh aprovimi, nje ulerime e brendshme, e paperkufizueshme qe me zgjati gjate gjithe mbasdites me detyroi te ndaj me ju keto rreshta.

Kam rreth 8 vjet qe kam ikur nga Shqiperia. Ne ate kohe (studente ne vitin e fundit te mjekesise), kisha nje entuziazem dhe kuriozitet te perjetoja sa me shume alternativa te tjera organizimi (me se shumti ne kontekstin e arsimit, se ai ka qene aktiviteti im kryesor), larg botes ku isha rrethuar. Ne ate kohe, ne statusin e studentit, ishim perpjekur te artikuloheshim kunder fillesave te kalbezimit te sistemit. Por me nje perqasje tmerrsisht naive, pa kuptuar sa te thella i paska patur rrenjet gangrena e arsimit shqiptar. Sot, nga skandalet e herepashershme, protestat e studenteve, emigrimi masiv i te kualifikuarve, kuptoj qe vendi ka ecur vec mbrapsht!
Ky eshte nje zhgenjim i thelle dhe i trishte!

Ne kete kontekst, kjo strategjia e Ministrise se Diaposres me promovimin e Shqiptareve ne bote, me duket e dyfytyre dhe e ceket!

E dyfytyre sepse shume prej ketyre njerezve u larguan pasi nuk paten mundesi tjeter per te patur nje jete te denje dhe te sigurte. U larguan pasi vendi i tyre nuk ishte nje opsion! Vendi i tyre nuk u dha as edhe nje mundesi per te shprehur veten. Eshte shume normale qe njerezit te levizin pergjate jetes se tyre per te bere eksperienca te reja pune a per te shijuar kultura te ndryshme jetese. Por ka nje ndryshim te madh kur e ben kete sepse vendi yt nuk te siguron nevojat bazike te nje jete normale. Situata aktuale e Shqiperise eshte reflektim i drejtperdrejte i politikave keqmenaxhuese dhe paaftesise se drejtuesve.
E ceket, sepse aktivizon dhe stimulon ndjenjat demotivuese tek njerezit, duke i bere te mendojne qe andej jashte Shqiperise, eshte toka e premtuar. Te vendosesh si i huaj ne nje vend te ri ka veshtiresite e veta. Nuk ke problemet primitive si ne Shqiperi, por forma te tjera si psh duhet te punosh shume per te fituar besimin e njerezve, kerkon kohe te krijosh komunitetin tend te njerezve ku mund te mbeshtetesh pasi je totalisht vetem, diferencat kulturore ose gjuha etj, gjera qe ne vendin tend i merr te mirqena. Te kerkohet te te rregjet lekura, me pak fjale! Perse gjithe kete energji te mos e japesh ne vendin tend? He pra, pse nuk krijoni kushtet qe keta te rinj e te reja te lulezojne ne vendin e tyre e jo gjetke?

Prandaj, shut the f*** up!!!, kur promovoni njerez, te cilet u larguan prej politikave tuaja te keqija! Ndihem e turperuar per ju, qe ne padyfytyresine tuaj, krenoheni per nje pune qe nuk dhate asnje kontribut. Perkundrazi, vendi im eshte sot edhe me keq sec e kam lene! Ju jeni arsyeja kryesore pse shqiptaret sot ndihen te palumtur ne vendin e tyre dhe ndermarrin kalvarin e mundimeve te pafundme te “kurbetit” me femijet backpak ne shpatulla!

Te vetmet qe duhen te ndihen krenare jane Shqiptaret, te cilet kontribuan nga njera ane me gjenet luftarake, e nga ana tjeter, me sakrificat e djersen e familjeve, me zemrat e copetuara nder kontinente!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here