Kryefaqja Aktualitet Mjekja mikrobiologe Brati: Ja cila është koha e shërimit të pacientëve nga...

Mjekja mikrobiologe Brati: Ja cila është koha e shërimit të pacientëve nga COVID-19; Po ri-infektimi i tyre?

0
Shpërndaje
Blerta Brati, mjeke mikrobiologe
Koha e shërimit varet nga intensiteti i simptomave te pacientit, ose thene ndryshe nga menyra si e perjeton ai semundjen si organizem.
A-Disa njerëz mund te sherohen shume shpejt. B-Tek disa te tjere Covid-19, mund të shkaktojë probleme shëndetësore të qëndrueshme.
?Mosha, gjinia dhe faktorët e tjerë përcaktojnë kohëzgjatjen e trajtimit.
?Gjithashtu ne rastet e – trajtimit invaziv kemi te bejne me dëmtime të organeve – dhe sa më gjatë te zgjase trajtimi, aq më e gjatë ka te ngjare te jete koha e shërimit!!.
1.Po sikur pacienti të ketë vetëm simptoma të buta?
Shumica e njerëzve me Covid-19 do të zhvillojnë vetëm simptomat kryesore, që është një kollë ose ethe. Por ata mund të përjetojnë dhimbje të trupit, lodhje, dhimbje të fytit dhe dhimbje koke.
Kolla është së pari e thatë. Disa njerëz do të përfundojnë deri në kollitjen e mukusit që përmbajnë qeliza të vdekura të mushkërive – të vrarë nga virusi.
*Këto simptoma trajtohen me pushim në shtrat dhe lehtësim të dhimbjes, për shembull paracetamol.
*Njerëzit me simptoma të butë mund të shërohen shpejt.
Ethet duhet të bien brenda një jave, megjithëse kolla mund të vazhdojë. Sipas një analize nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO) e të dhënave të mbledhura në Kinë, duhen mesatarisht dy javë për tu rikuperuar.
2.Po sikur një pacient të ketë simptoma më të rënda?
Sëmundja mund të jetë shumë më serioze për disa. Kjo zakonisht ndodh ndërmjet shtatë deri në dhjetë ditë pas fillimit të infeksionit.
Frymëmarrja bëhet e vështirë, dhe mushkëritë bëhen të përflakura. Në të vërtetë, megjithëse sistemi imunitar i trupit përpiqet të mbrohet, ai ben nje pune extra, dhe trupi pëson dëmtime kolaterale.
Disa njerëz do të duhet të shtrohen në spital nen terapinë e oksigjenit.
Doktoret shpjegojnr se: “gulçimi, vuajtja e mushkerive mund të marrë një kohë të konsiderueshme për tu përmirësuar. Kemi krijimin, rivendosjen e cikatriceve dhe inflamacionit.
Sipas tyre, shërimi mund të zgjasë dy deri në tetë javë, pasi lodhja e pacientit vazhdon.
3. A është e nevojshme kujdesi intensiv për të kuruar Covid-19?
OBSH vlerëson se një në 20 persona do të ketë nevojë për kujdes intensiv, i cili mund të përfshijë qetësimin ose instalimin e një pajisjeje për mbështetjen e jetës.
Duhet kohë për tu rikuperuar nga qëndrimi në një njësi të kujdesit intensiv, pavarësisht nga sëmundja. Pacientët transferohen në pavion si rregull, para se të kthehen në shtëpi.
Dr Alison Pittard, dekani i një shkolle mjekësore të kujdesit intensiv, shpjegon se mund të duhen 12-18 muaj për tu rikuperuar pas kujdesit intensiv.
Kalimi i një kohe të gjatë në një shtrat spitalor çon në humbjen e masës muskulore. Kjo dobëson pacientët dhe do të duhet kohë që muskujt e tyre të rindërtohen. Disa njerëz do të kenë nevojë për fizioterapi për të rifituar përdorimin e këmbëve.
Sduhet te harrojme se për shkak të lodhjes së trupit gjatë kujdesit intensiv, pacienti mund të jetë delirues dhe të ketë çrregullime psikologjike.
“Lodhja virale është sigurisht një faktor i madh në këtë sëmundje”, thotë Paul Twose, fizioterapist i kujdesit intensiv në Këshillin Shëndetësor të Universitetit Cardiff.
Raportet nga Kina dhe Italia tregojnë për dobësi të të gjithë trupit, gulçim pas ushtrimit nga pacienti, kollë të vazhdueshme dhe frymëmarrje të parregullt. Përveç kësaj, pacienti ka nevojë për shumë gjumë.
“Ne e dimë që pacientëve u duhet një kohë e gjatë, nganjëherë muaj, për tu rikuperuar”, thone fizioterapistet!
Por është e vështirë të përgjithësohet. Disa njerëz kalojnë periudha relativisht të shkurtra në kujdesin intensiv. Për të tjerët, mund të vazhdojë me javë.
4.A ndikon koronavirusi në shëndetin tonë afatgjatë?
Kjo nuk është e sigurt, pasi nuk ka të dhëna afatgjata.
Sindromi i shqetësimit të frymëmarrjes akute (i quajtur Ards) zhvillohet në pacientët sistemi imunitar i të cilëve bëhet i mbingarkuar, duke shkaktuar dëme në mushkëri.
“Ka të dhëna shumë të mira që edhe pesë vjet nga tani, njerëzit mund të kenë vështirësi të përhershme fizike dhe psikologjike,” thotë Twose.
Dr James Gill, mjek i përgjithshëm dhe pedagog në Shkollën e Mjekësisë Warwick, Angli, thotë se pacientët gjithashtu kanë nevojë për mbështetje të shëndetit mendor për të përmirësuar shërimin e tyre.
Ai shpjegon, në lidhje me pacientët që kanë vështirësi në frymëmarrje: “Ne duhet t’i vendosim nen nje respirator artificial. Ne duhet t’i leme ata të flejnë …”
“Nuk është për t’u habitur që PTSD (çrregullimi i stresit post-traumatik) është i pranishëm në rastet më të rënda të Covid-19. Do të ketë plagë të konsiderueshme psikologjike për shumë prej tyre,” shton mjeku.
Eshtë madje e mundur që disa raste të buta t’i lënë pacientët me çështje shëndetësore afatgjata – siç është lodhja.
5.A mundet që një pacient i shëruar të ketë përsëri Covid-19?
Ka pasur shumë spekulime, por pak prova, në lidhje me qëndrueshmërinë e imunitetit. Nëse pacientët kanë qenë të suksesshëm në luftën kundër virusit, ata duhet të kenë zhvilluar një përgjigje imune.
Fakti që pacientët janë ri-infektuar mund të shkaktohet nga kontrolle të dobëta që rezultojnë në pacientë të testohen negativ.
Çështja e imunitetit është thelbësore për të ditur nëse pacientët mund të ri-infektohen dhe të matin efektivitetin e një vaksine!!

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here